İnternet Engeli Nasıl Olacak


2014 Torba yasasına göre Meclis’e sunulan, internet erişimine gelen düzenlemeleri, kamuoyunun tabiriyle internet engeli neleri kapsıyacak?

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Ulaştırma Bakanlığının talimatıyla, mahkeme kararını beklemeden internet prosedüre aykırı sitelerinin kapatılması mümkün olacak. İşte ayrıntılarıyla internet engellemesi.

Cep Tarifeleri Hakkındaki Gelişmeler

İnternetin Engellenmesi
İnternetin engellenmesi konuları mahkeme kararına bağlı iken düzenlemeden sonra içerik engelleme işlemlerini TİB ve Ulaştırma Bakanlığı yapılabilecek.

İçeriklerin engellenmesi için, uygunsuz içeriklerin tesbit edildikten sonra, internet servis sağlayıcıları 4 saat içinde uygunsuz içeriği engelleyebilecek.

İnternet siteleri engellenen site sahipleri engelin kaldırılması için yargıya gitmek zorunda kalacaklar.

Uygunsuz İçerikler  Nedir?
Uygunsuz içerik adı altına giren içerikler, özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayın, kısım, bölüm, resim ve videolardır. Hakaret gibi olan konular için mahkeme kararı beklenmeyecek.

DNS Ayarları ile Engelli Sitelere Girme
Daha önce DNS ayarları ile girilebilen engelli siteler, bundan sonra IP adresi üzerinden engellenecek. Yani ”arka kapıdan giriş” mümkün olmayacak.

Engelli siteler de sitenin tamamı değil sadece ilgili kısım engellenecek, ilgili içerikler engellenecek. Sözgelimi, Youtube’da video bazlı ya da Twitter’da tweet bazlı engellemeler olacak.

İnternette Fişleme Dönemi
İnternette de fişleme dönemi. Torba taslağında bulunan Erişim Sağlayıcılar Birliği’yle ilgili kısımda, abonelerin 2 yıl internet trafik bilgisi saklı tutulmak zorunda kalacak.Yani kullanıcıların hangi sitelere girdikleri, akıllı telefonlarda hangi uygulamaları kullandıkları kayıt altında saklı tutulacak.

İnternet Fiyatları Artacak
İnternet fiyatları, internet servis sağlayacısı firmalara yüklenecek yükler nedeniyle ister istemez internet fiyatları da internet hızı da artacak.

Yasaya göre TTNET, Superonline, D-Smart, Turkcell, Vodafone ve Avea firmaları Erişim Sağlayıcılar Birliği’ne mecburen katılacaklar.

İnternet Engeli Nasıl Olacak ile Benzer Yazılar:

19 Ocak 2014 Saat : 12:29
  Genel

İnternet Engeli Nasıl Olacak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed