İşitme Kaybı Tedavi Ebilebilecek


ABD’de yapılan araştırmada yüksek gürültülü patlamalardan kaynaklanan işitme kaybının tedavi edilebilir olduğu belirtildi.

Yol kenarına yerleştirilmiş bomba gibi yüksek gürültülü patlamaların yol açtığı uzun vadeli işitme kaybının tedavi edilebilir olduğu açıklandı. Stanford Üniversitesi Tıp Okulu uzmanları daha önce geri dönülemez olarak düşünülen bu durumun yapılan araştırma sonunda tedavi edilebilir olduğunu gördüklerini söyledi.

Fare örneklerinin kullanılarak yapılan araştırmada gürültülü patlamaların yapısal hasardan çok aslında saç hücresi ve sinir hücresine zarar verdiği belirtildi. Bu araştırmanın birçok asker için iyi bir haber olduğuna dikkat çeken uzmanlar uzun vadeli işitme kaybının tedfavi edilebilir olduğunu ileri sürdü.

Araştırmaya öncülük eden Prof. John Oghalai “Bunun anlamı potansiyel olarak hasarı azaltmaya çalışabiliriz. Askerlerde bu durum çok yaygın” dedi. ABD’de askeri personelin yüzde 28’inde işitme kaybı yaşandığı belirtildi. Kulak salyangozunun travma sonucu işitme kaybına yol açtığı ancaj bu hasarın nasıl olduğuna dair bugüne kadar net bir bilgiye sahip olunmadığı kaydedildi.

Oghalai’ye göre patlamadan sonra saç hücreleri ve sinir hücreleri zarar görüyor. Patlamadan sonra çok sayıda hücre kayboluyor. Uzmanlara göre patlamadan sonra belirli ilaçlarla kulağa tedavi uygulandığında işitme kaybının geri döndürebileceğini öne sürüyor.

İşitme Kaybı Tedavi Ebilebilecek ile Benzer Yazılar:

1 Ağustos 2013 Saat : 12:47

İşitme Kaybı Tedavi Ebilebilecek Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed