İso Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?


İso Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır 4

Sık olarak kullanılan bir arşiv şekli olan iso dosyası nasıl açılır sorusunun cevabını sizlerle resimli olarak paylaşacağım.

İnternet siteleri veya torrent üzerinden indirilen bir çok oyunlar iso uzantısı olarak inmektedir. İso uzantısına sahip olan bu dosyalar arşiv haline getirilmiş olan dosyalardan oluşmaktadır. Tek dosya gibi görünse de bu dosyalar açıldığında gerçek olan yani arşivlenmiş dosyalar karşımıza çıkar. Normal işletim sistemlerinde direkt iso uzantılı dosyaları açabilmek için bir özellik henüz daha bulunmuyor. Bu yüzden iso dosyalarını açabilmek için bazı programlara ihtiyacımız olacaktır.

İso uzantılı dosyaları açmak için PowerISO programını kullanacaz. Elimizde olan iso uzantılı dosyayı boyutuna göre PowerISO programla kısa süre içinde açmamız mümkün. Eğer bunu bir oyun dosyasıysa, iso dosyasını açtıktan sonra setup dosyalarına ulaşabilecez.

Nasıl Açılır?

Öncelikle PowerISO programını indirmeli ve kurmalısınız.                 

PowerISO 32bit olanını buradan.

PowerISO 64bit olanını buradan      indirebilirsiniz.

1- Gerekenler PowerISO programı, açmak için bir iso dosyası ve iso dosyasını çıkartacağınız bir klasör. PowerISO programını açın ve bir sonraki adımı izleyin.

İso Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır 1

2- PowerISO programından Dosya > Aç kısayolunu kullanarak masaüstünde yer alan iso uzantılı dosyamızı açıyor ve çıkartmak için üst kısımdaki Çıkart butonuna tıklyın.

İso Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır 2

3- Çıkartma seçeneğini açtıktan sonra daha önce oluşturduğumuz iso dosyalarını içine atacağımız klasörün yolunu seçiyoruz ve alt kısımda Tüm Dosyalar‘ı işaretliyor ve tamam butonuna bastığımızda çıkartma işlemi gerçekleşiyor. Çıkartma işlemi bittikten sonra oluşturduğunuz klasörden dosyaları görebiliriz.

İso Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır 3

İso Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır? ile Benzer Yazılar:

20 Şubat 2014 Saat : 11:33

İso Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed