İzmit (Kocaeli) ve Gezilecek Yerleri


İzmit (Kocaeli) ve Gezilecek Yerleri

İzmit ve civarında tarih öncesi, yaklaşık olarak M.O. 3000’den itibaren insanların yaşamakta olduğu, yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir.
İzmit’e ait ilk deliller M.Ö. 12 yy.la dayanmakta bu, tarihlerde Frigler bölgeyi ellerinde tutmuş, ardından Yunanistan’ın Megara şehrinden kendilerine yeni bir yer için yola çıkan göçmen bir grup, şimdiki Başiskele mevkiinde ASTAKOZ adını verdikleri şehri kurmuşlardır.

Kocaeli; Asya ve Avrupayı birbine bağlayan Marmara Denizi’nin ve Marmara Bölgesinin doğusunda yer alan hoş bir ilimizdir. Gebze, Körfez, Karamürsel, Gölcük, Kandıra, Derince ve Merkez ilçe İzmit olmak üzere toplam yedi ilçesi bulunmaktadır. Kuzeyde Karadeniz, Doğuda ve Güney Doğuda Sakarya, Güneyde Bursa, Batıda Yalova ve İstanbul illeri bulunur. Konum itibariyle Türkiye’nin en küçük altıncı ilinden biridir. 2007 nüfus sayımına göre 1.437.926 kişi, km ‘ye düşen nüfus sayısı 398 kişidir. Kara, Demir, Deniz ve hava yolu ulaşımları ile Türkiyenin en önemli geçiş noktası konumundadır.

GEZİLECEK YERLERİ

Müzeler ve Örenyerleri

Saatçi Ali Efendi Konağı – Etnografya Müzesi

Eskihisar Osman Hamdi Bey Müzesi:
Büyük Türk Müzecisi ve Ressamı Osman Hamdi Bey (1842-1910) tarafından 1884 yılında Gebze Eskihisar’ın batı sahiline köşk, resimhane, kayıkhane ve müştemilat şeklinde inşa edilmiştir.Osman Hamdi Beyin çeşitli eserlerinin röprodüksiyonlarından oluşan tablolar, aile fotoğrafları ve kullandığı eşyaların sergilendiği hisar müze olmuştur.

Yüzer Müze:
yüzer müze

(Gayret Gemisi) 10 Mayıs 1946 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan gemiye USA Everson adı verilmiş. Everson adlı gemi Kore ve Vietnam savaşlarına katıldı. 11 Temmuz 1973 yılında Panama, Portoriko, Azor Adaları ve İspanya limanlarına uğrayarak Türk Donanma Komutanlığı’na geçişi yapılarak TCG Gayret adı verilmiştir.
1997 Ocak ayında Gölcük Donanma Komutanlığı, Kocaeli Valiliği ve İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Yüzer Sanatlar Galerisi ve Müze haline getirildi.
Müze restorasyon çalışmalarından sonra 13 Ağustos 1997 tarihinde şu anda bulunduğu yere (Yat Limanı İnşaatı yanı – İzmit Garı önüne) getirildi.

Gölcük Deniz Müzesi:
Gölcük Deniz Müzesi 12 Mart 1976’da, Türk Deniz Tarihini özet olarak yansıtabilmek amacıyla kurulmuştur.  Deniz Şehitleri Abidesi’nin çevresinde bulunan müze geçmiş olayların tüm yönleri ile ortaya koyarak olayları meydana geldikleri ortamı çeşitli yönleri ile tanıtıp, sonuçlarından faydalanabilmek için düzenlenmiştir. On iki galeri olarak düzenlenen müzede, bölümler yüzyıllara göre kronolojik sıraya göre sıralanmıştır.

Örenyerleri

Gültepe Nekropol Sahası

Üçtepeler Büyük Tümülüsü

Fatih Sultan Mehmet’in Otağı

Saat Kulesi

Kale, Kuleler

Eskihisar Kalesi:
Deniz kıyısında, Eskihisar köyünün kuzeydoğusunda, dik yamaçlı bir tepe üzerine limanı korumak düşüncesiyle Bizans döneminde yapılmış. Duvarları tuğla bezemelidir. Uzun yıllar kaderine bırakılmış olan kalenin son yıllarda bazı bölümleri restore edilmiştir.

Saat Kulesi:
İzmit’in Kemalpaşa Mahallesindeki Av Köşkü ile Atatürk Heykeli arasında bulunan Saat Kulesi’ni, İzmit mutasarrıfı Musa Kazım Bey, Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yıldönümü nedeniyle yaptırmıştır.

Saraylar, Köşkler, Konaklar

İzmit Sarayı:
(Abdülaziz Av Köşkü) Demiryolunun kuzeyinde Saat Kulesinin yanındadır.

Kayser Wilhelm Köşkü:
Hereke Halı Fabrikası sınırları içinde bulunan tarihi köşk 1884 yılında Alman İmparatoru Wilhelm Kayseri’n Türkiye gezisi nedeniyle Yıldız Sarayı’nda yaptırılarak üç gün içinde monte edildiği tespit edilmiştir.

Pembe Köşk:
20. yy.ın başında yapılmıştır. İzmit Yukarı Pazar’da; üç katlı, kagir, giyotin pencereli konak, Valilik tarafından restore edilmiştir.

Demirciler Konağı:
Gebze’nin Demirciler Köyü’nde bulunan konak, 19. yy. Osmanlı mimarisinin en başarılı örneklerindendir. Kalem işi bezemeler ve mimari üslup açısından Kocaeli ilinin tek örnek yapısıdır.

Eski Vali Konağı:
İzmit’in Kozluk Mahallesi’nde olup, Vali Konağı ve Defterdar lojmanı olarak bitişik nizamda iki ayrı yapıdan oluşmaktadır. 20. yüzyılın ilk yarısında yapılan konak, Özel İdare Müdürlüğünce restore edilmiş. Cumhuriyet dönemi mimari üslubunu yansıtan iki katlı bina, şuan müze müdürlüğü ve vilayetin hizmetindedir.

Sırrıpaşa Konağı:
İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yeni Çeşme sokaktadır. 19. yüzyılın ikinci yarısında İzmit Mutasarrıfı Sırrıpaşa tarafından yaptırılmış, konağın bahçe duvarı antik heykel ve mimari parçalar ile süslenmiştir.

İzmit İstasyon Binası:
Gar İdare Binası ile Ambar binası, Neo-Klasik üslupla, Almanlar tarafından 1908-1920 yılları arasında İtalyan taş ustalarınca yapılmıştır.

Camiler, Külliyeler

Orhan Cami,

Fevziye Cami,

Pertevpaşa Külliyesi,

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi,

Hamamlar

Süleyman Paşa Hamamı:

İzmit Yukarı Pazar Mahallesi’nde. 14. yüzyılda yaptırılmıştır. İzmit’te günümüze kadar ayakta kalabilen en genç tarihli Osmanlı Dönemi yapısıdır.

Köprüler

Mimar Sinan Köprüsü,

Mesire Yerleri:

Kuzuyayla,

Maşukiye,

Soğuksu Piknik Alanı,

Şehitler Korusu,

Başdeğirmen Mesire Alanı,

Korunan Alanlar:

Beşkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Plajları:

Kerpe,

Kefken,

Cebeci,

Sarısu,

Kaplıcalar ve İçmeler

Yeniköy Yazlık Ilıcası,

Maşukiye Şifalı Suyu,

Soğuksu Şifalı Suyu,

Darıca – Bayramoğlu Kuş Cenneti:

İstanbul’a 38 km. uzaklıkta bulunan 140.000m² alana sahip Darıca Kuş Cenneti ve Temalı Parkı, kuş türleri açısından dünyada benzeri olmayan yegane parktır.

İzmit (Kocaeli) ve Gezilecek Yerleri ile Benzer Yazılar:

18 Şubat 2014 Saat : 2:12

İzmit (Kocaeli) ve Gezilecek Yerleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed