Kamış Kalem ve Yapılışı


Kamış Kalem ve Yapılışı

Kamış Kalemi Nedir, Kamış Kalemin Özellikleri, Kamış Kalem Neden Yapılır, Kamış Kalemnin Açılışı, Kamış Kalemi Nasıl Yapılır,

Kamış Kalemi

Kalemle yazı yazmak belli duygu ve düşünceleri kağıt üzerine dökerek kalıcı olması için kullanılan bir araçtır. Kamış kalem yazıyı sanata dönüştüren hattatların kullandığı, güzel yazı yazmak için kullanılan sazdan yapılan kalemlere denir. Hat sanatı yazının görsel amaçlı kullanılmasıyla oluşan bir sanattır.

Bu sanatta normal yazılan düz yazının istendiğinde kamış kalemle güzel bir görsellik aracı olarak kullanılabileceğidir. Bu iş için gerekli olan en önemli araçlardan biri de kamış kalemdir.

Kamış Kaleminin Özellikleri

Kamış kalem, dekoratif yazılarının en önemli aletidir. Hüsn-i hatta kullanılan kamış, genelde, İran ve Irak’tan getirilirdi. Asıl rengi sarı olan kamışlar, bir yıl at gübresinin içine bekletilir, koyu kahve rengini alır ve sertleşir. Bu ıslah ve terbiye işleminden sonra kullanılırdı. Bu ıslah işlemi, sıcak ülkelerde güneş altında yapılırdı.Sıcak olmayan ülkelerde ise at gübresi kullanılır.

Kamış kalem çok ince veya çok kalın olmamalı. Rengi parlak ve siyaha yakın bir renk, düz ve yuvarlak, boğum araları ise an az bir karış olmalıdır. Bu özellikleri taşıyan bir kamış kalem, mermer, taş veya camın üzerine atıldığında, tiz bir ses çıkarır. Bir eserde, kamış kalemin özellikleri: “Evvela, hüsn-i hat yazanlara kalemin alasını ve mürekkebin ranasın ve kâğıdın zibasın görmek gerektir. Kalemin alasın oldur ki, kızılı pek ola ve aklığı pek az ola ve damarları doğru ola, zira damarları doğru olmazsa, kalemi şak itdikte, eğri şak olur, doğru şak olmaz. Eğri şak olan kalemden hüsn-i hat gelmez ve kalemin kalınlığı evsat ola ve uzunluğu on parmak ola.”

Kamış Kalemi Neden Yapılır?

Irak ve İran kamışları, Kalem kamışlar için en uygunudur.Ancak Cava ve Hind nev’ileri de meşhurdur. Bu kamışlardan en sert olanı Cava kamışıdır fakat en makbulü İran ve Irak kamışından yapılan kalemlerdir. Kamış kalemlerin rengi genellikle koyu kestane rengidirler. Sarı, alaca ve benekli olanları da mevcuttur.

Roma medeniyetlerinde ise kamış kalemler saz ve bambu gibi bitkilerin içi boş saplarından yapılırdı.

Kamış Kalemin Yapılışı

Kamışın boğumunu kalemtraşla aldıktan sonra kalem uç kısmını kalemi açandan yana sol elin avucu içine yatırın ve kalemin açılan kısmını uzun bir badem şeklini alıncaya kadar iki yandan kesilin ve yontun.
Kamış Kalem ve Yapılışı 1
Kamış sert değilse, daha tok badem şeklinde yonutun. Kalemin gövdesinden ucuna doğru, incelerek uzayan kısmına dil, uç kısmına da ağız denir. Ağzı dilinden daha enli açılan kaleme  de çakşırlı kalem denilir.

Kamış Kalem ve Yapılışı 2
Sonra kalemin ağzı makta üzerine yatırın ya da elde dikine çatlatın. Buna şakk etmek denir.

Sonra makta üzerinde kalemin ucunu yazılacak yazının ve elinizin eğimine göre gerektirdiği meyile göre kesin.
Kamış Kalem ve Yapılışı 3
Bu işleme de katt etmek veya kat denilir. Kalem ağzının yazana yakın tarafı ünsi, diğer tarafı da vahşî denir.

Kamış Kalem ve Yapılışı ile Benzer Yazılar:

5 Nisan 2014 Saat : 2:56

Kamış Kalem ve Yapılışı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed