Kaşıntı Neden Olur ve Nasıl Geçer?


kaşıntı-neden-olur-ve-nasıl-geçer

Kaşıntının nedeni bilinmemekle beraber, derideki sinirler etkilendiğinden, histamin adlı kimyasal salgılanınca, beyinde kaşıntı hissi oluşur. Kaşıntı bazen bir cilt hastalığı nedeni ile olabilirken, bir iç hastalığın belirtisi de olabilir. İç organ hastalığı olmayan diğer kaşıntılı hastalarda kaşıntının sebebi psikolojik de olabiliyor.

Kaşıntıya Sebep Olan Durumlar

Sabun, çamaşır tozları ve bazı boyaların neden olduğu kaşıntılar.

  •   Yün veya naylon giyeceklerin sebep olduğu kaşıntılar.
  •   Bazı kimyasal maddelerin (sabun,krem,parfüm vs.) sebep olduğu kaşıntılar.
  •   İstiridye, yumurta, süt, çilek, soğan gibi bazı besinlerin sebep olduğu kaşıntılar.
  •   Bazı tedavi amaçlı kullanılan ilaçların sebep olduğu kaşıntılar.
  •   Şeker, karaciğer, böbrek hastalıkları veya lösemi rahatsızlığından kaynaklanan kaşıntılar.
  •   Kurdeşen, egzama, su çiçeği, kızamık, kızıl, kızamıkçık veya deri rahatsızlığının sebep olduğu kaşıntılar.
  •   Mantar sebebiyle oluşan kaşıntılar.
  •   Kıl kurdunu sebebiyle meydana gelen kaşıntılar.
  •   İshal veya kabızlığın sebep olduğu kaşıntılar.
  •   Sinir ve ruhi sıkıntılardan dolayı oluşan kaşıntılar.

Kaşıntıların Tedavisi

Doktor ilk olarak kaşıntının nedenini araştırır. Bir cilt muayenesi, kan testleri, gerekli görülürse biyopsi yapar. Eğer kaşıntı nedeni egzema veya kurdeşen adlı bir cilt hastalığı nedeniyle ise bu hastalıkların tedavisi sonucunda kaşıntı giderir. Eğer kaşıntı iç organların hastalığından dolayı ise, kaşıntı giderici haplar ve ultraviyole tedavisi uygulanır. Kaşıntının bir çok sebebi olmasına karşın tedavisi için uygulanan temel bir kaç yöntem vardır. İlk olarak olarak sıcak banyo ve duş yasaklanır. Hafif ve ince olan kıyafetler ve serin bir ortam kaşıntınıyı azaltır. Genelde sabunlar deriyi kurutur, onun için hassas ciltler için uygun sabunlar kullanılır. Banyoda yaptıktan sonra iyice durulanılmalı, sabun artığı kalmamalıdır. Banyodan sonra yani 2-3 dakika içinde nemlendirici kullanınız. Su çiçeği rahatsızlığı ve böcek ısırığına bağlı su kabarcıklı hastalıklarda ise kalamin içeren losyonlar iyi gelebiliyor.

Bacaklarda Kaşıntı

Bacaklarda oluşan kaşıntı bazı hastalığın belirtisi olabilir. O yüzden doktora başvurmanız gerekir.

Kasıkta Kaşıntı

Mantar enfeksiyonu : Sık olarak spor salonuna gitmekten yada başka nedenlerle ıslak kalmasından dolayı kasıklar kaşınır. Kasığınızda oluşan kırmızı, kaşıntı yapan pul pul bir döküntü oluşur. Haya bağlarının kaşınmasına yol açan mantar ılık, nemli ve karanlık yerlerde ürer. Kendi kendine tedavi yöntemleri ve önleyici yöntemler genelde işe yarar.

Kasık biti : Bu tür bitler cinsel ilişki veya bitlenmiş tuvalet, yatak çarşafı veya havlulardan geçebilir. Kasık biti küçük pullar veya kepek gibi görünür.

Uyuz : Küçük, çok kaşınan kırmızı kabarcıklardır. Kaşınma özellikle geceleri veya sıcak banyodan sonra artabilir. Uyuzun sebebi cildinize yuva yapan küçük kurtlardır. Bilekler, koltuk altları, dirsekler, ayak bilekleri, topuklar, memelerin ve cinsel organların etrafı ve kaba etler en çok etkilenen bölgelerdir. Küçücük yuvalara benzeyen izler görülür. Kabarcıklar kurdun cilde girmesinden iki hafta sonra ortaya çıkar. Tırnakların arasına giren kurtlar ve yumurtaları kaşınma sebebiyle vücudun diğer kısımlarına yayılır. Uyuz oluşmuş birisiyle yakın temas veya bulaşmış yatak ya da giysisini kullanmaile bulaşır. Tedavisi için reçeteli, vede reçetesiz ilaçlar vardır. Belirtileri olmasa dahi, bütün aile fertleri de tedavi edilmelidir.

İlacın yan etkisi : Bir ilaç içmeye başladınız ve kasık bölgenizde kaşıntı başladı. Reçeteli ve reçetesiz bazı ilaçlar kaşıntı yapabilir.Onun için ilacı değiştirmek için doktora danışın.

Kaşıntı Neden Olur ve Nasıl Geçer? ile Benzer Yazılar:

29 Ocak 2015 Saat : 10:31

Kaşıntı Neden Olur ve Nasıl Geçer? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed