Kayısı ve Üzüm Nasıl Kurutulur?


kayısı-ve-uzum-nasıl-kurutulur

Hepimiz, yaz mevsiminde rahatlıkla bulabildiğimiz gıdaları kurutarak kış aylarında kullanırız.Bu gıdalar besin ihtiyacı açısından kurutulması ve pek çok açıdan kullanılabilir olması bizlere kolaylık sağlamaktadır.

Aşağıda ki yazımızda kayısı nasıl kurutulur, üzüm nasıl kurutulur, üzüm ve kayısı kurutma hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştık.

Gün Kurusu, Kayısı Nasıl Kurutulması:
Kayısı taze ve kuru hali ile tam bir vitamin deposudur. Besleyici ve besin değeri oldukça yüksek olan bir yaz meyvesidir. Kayısıyı kurutmak için, gün kurusu ve doğal renginde kurutma yöntemleri uygulanmaktadır.

Gün kurusu yönteminde, kayısılar iyice temizlendikten sonra güneş alan bir yere serilir. İki, üç gün bekletildikten sonra, kayısıların çekirdekleri çıkarılır ve çekirdekten ayrılan kayısılar tekrar güneş altına serilerek renk dönünceye kadar bekletilir.

kayısı-kurutma

Kayısı doğal renginde kurutmak için, kükürtleme yöntemi kullanılır. Ama bu yöntemde kimyasalın gereken oranlarda karıştırılması gerekir aksi halde ciddi zararlar oluşabilir.

Evde Üzüm Kurutulması:
Üzüm doğal ve bandırma yapılmak kaydıyla kurutulabilir. Siyah üzümde genellikle daha çok doğal kurutma, beyaz üzümde ise bandırma yöntemi tercih edilmektedir. Siyah üzüm kurutulmasında, toplanan üzümler bol güneş gören yerlere serilir yada salkımlar ipe dizilerek gölgede kurutulur.

uzum-kurutma

Bandırma işleminde ise üzümün üzerindeki tabaka uzaklaştırıldıktan sonra çok az çatlamanın sağlanması ve suyunun alınması gerekir. Bandırma işleminde potasyum karbonat ve zeytinyağı kullanılmaktadır. Üzümler kağıt, beton veya tel üzerine asarak kurutulabilir.

Kayısı ve Üzüm Nasıl Kurutulur? ile Benzer Yazılar:

10 Haziran 2014 Saat : 12:16

Kayısı ve Üzüm Nasıl Kurutulur? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed