Kepek Nedir ve Neden Olur?


Kepek Nedir – Kepek Tedavisi-Zink pirition nedir-Saç kepeği zararları-Kepeğin çözümü – kepeğin sebepleri- kepeğin saça zararı – kepeğin sebepleri,
Kepek ve neden olur?
Latince adı ‘pityriasis capitis’tir.
İnsan derisi kendini yenilediği için, deri yüzeyinde oluşan ölü hücreler, altta oluşan yeni hücreler tarafından atılırlar.

Kepek problemi işte  bu arada  hızlanmış olur ve çok sayıda hücre atımı olacağından, bu ölü hücreler kümeler halinde gözle görülebilir duruma gelir.
Kepek problemi  koyu renkli kıyafetler giyildiğinde daha belirgin olur. Kepek saçlı deride kaşıntıya neden olabilir.
Fakat çoğu kişi kepek sorununu, saçlı derinin kuru olmasından kaynaklandığını düşünür. Bu düşünceyle de saçlarını yıkamayı bırakır veya daha seyrek aralıklarla yıkar. Çünkü yıkamanın saçları  çok kurutacağını düşünür. Fakat bu doğru değildir.
Kepeklenme, sadece deri hücrelerinin yenilenmesi arttığında çoğalır. Kepeklenmenin, derimizde  bulunan ‘Pityrosporum ovale’ denilen bir mantarın miktarını aşırı artması sonucu geliştiği düşünülmekte.

Kepek nasıl  engellenir?
Kepek problemi kesin olarak çözümlenmese de, bu durum kontrol altına alınabiliyor. Kepek sorunu yaş ilerledikçe azalabiliyor.
Kepek  kontrol altına nasıl alınabilir?
Kepekler bazı özel kepek şampuanlarıyla gidermek mümkündür.Fakat her ten ve saça uygun şampuanı doktorunuza danışarak temin etmenizi tavsiye ederiz.

Kepek Şampuanları:
Kepek şampuanları zink pirithion gibi antimikrobik maddeler içerdiğinden  hafif kepeklenmelere faydalıdır. Bu maddeler kepeğe neden olan ‘pityrosporum oval’ denen mantara karşı etkilidirler.

Antifungal şampuanlar:
Bu şampuanlar cicloproxolamin madde içerir ve kepek tedavisinde etkilidirler. Tedaviye şiddetli kepekler için iyi gelir ve pityrosporum ovale sayısını azaltırlar.
Bu şampuanların kepeği yok etmesi için, haftada 2-3 defa, 2-4 hafta  kullanılmalıdır. Bu kullanımdan sonra yeniden olmasını engellemek için, haftada bir iki kez kullanmaya devam edilmelidir.

Pirdolin şampuan:

Genel olarak antiseboreik bir olay olan hafif kepeklenme de , içeriğinde ki zink pirition ve diğer maddeler sebebiyle etkili bir üründür.

Ceradolin şampuan:
Antifungal şampuan olarak cicloproxolamin içerir ve pityrosporum ovale mantarının sayısını azaltmakta etkilidir. Dirençli kepeklenmede  etkili bir şampuandır. Nemlendirici ve hücre onarıcı preparatlar olan seramid ve hyaluronik asit te içerdiğinden dolayı, saçlı deriyi çok rahatlatır ve saç kolayca şekil alır. Saç kremine gerek kalmaz.

Eğer bu tedavilerde faydalı olmazsa ne yapılmalıdır?

Bu şampuanları kullandığımız halde kepek sorunu geçmezse ve daha da şiddetli hal alırsa, vücudun başka yerlerinde pullanma söz konusu olursa eğer bu  seboreik egzema, diğer egzemalar veyahutta  sedef hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu durumda da dermatoloji uzmanına başvurmanız gereklidir.

Kepek Nedir ve Neden Olur? ile Benzer Yazılar:

9 Ocak 2014 Saat : 10:13

Kepek Nedir ve Neden Olur? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed