Kirde Kebabı Yapılışı


Kirde Kebabı Yapılışı

Kirde (4 Kişilik)
Malzemeler:

  • 1 Kg Kuzu Eti
  • 1 Kg Yufka
  • 1.5 Çorba Kaşığı Tereyağı
  • 5 Adet Biber
  • 3 Adet Domates
  • Tuz , Karabiber , Kekik


Yapılışı:
Yufkaları dörde bölün ve sıcak fırında kurutun. Kuzu etini, tencerede üstünü örtecek kadar su koyup, haşlayın. Et suyunu çekince ince ince doğradığınız biberleri ekleyin. Et tamamen piştiğinde kuşbaşı doğradığınız domatesleri, tuz, karabiber ve kekiği ilave edin.
Fırında kurutulan yufkaları, haşladığınız etin suyu ile ıslatın. Sonra bir tepsiyi yağlayın. İçine et suyu ile ıslattığımız yufkalardan bir tabaka koyun. Yufkanın üzerine inceden bir yağ sürün.

Etin bir kısmını yufkanın üzerine eşit şekilde yayın. Üzerine ikinci bir tabaka ıslatılmış yufkayı serip, yağlayın ve bir sıra daha et yayın. Diğer yufkalarda da aynı işlemi yapıp bütün malzemeyi kullanın. En üste son yufkayı serin ve üzerini yağlayın, tepsinin üzerine bir tabak oturtun. Tepsiyi ateşe koyun ve arada kirde nin altını kontrol edin.
Kızarınca, üzerine koyduğunuz tabak yardımıyla rahatça tepsiyi altüst edin. Gerekli görürseniz yanlardan tepsiye yağ ilave edebilirsiniz. Kirdeyi ateşten indirmeden üzerine çekeceği kadar et suyu dökün ve bir süre daha tepsiyi ağzı kapalı olarak ateşte bekletin. Dinlenme süresi bittiğinde ateşten alın ve sıcak sıcak servis yapın.
Afiyet olsun.

Kirde Kebabı Yapılışı ile Benzer Yazılar:

16 Şubat 2014 Saat : 1:20

Kirde Kebabı Yapılışı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed