Kırklareli ve Gezilecek Yerleri


Kırklareli ve Gezilecek Yerleri

Kırklareli, tarihinin M.Ö. 6000li yıllara dayandığı anlaşılmakta. Kırklareli, farklı zamanlarda Biritanya Krallığı, Persler, Makedonyalılar, Galatlar, Troklar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlıların egemenliğin de bulunmuştur. Şehir, kıyı ve kültür turizminde öncü illerimizden biridir. Kırklareli, Batı Trakya’ya sınır ilimizdir.

Şehir merkezine 35 km uzaklıkta olan Babaeski’de Alpullu Köprüsü ve Babaeski Köprüsü, Lüleburgaz’da ise Sokullu Mehmet Paşa Şadırvanı, Lüleburgaz Köprüsü önemli eserlerdendir.

Demirköy bölgesinde, İstanbul’un fethi sırasında kullanılan dev topların üretim yeri bulunmakta ve 15. yüzyıldan kalma bir eserdir.

Doğu Trakya’da tümülüslerin yeri olan Vize ilçesinde iki höyük ve Romalılara ait tiyatro bulunmaktadır.

Hızır Bey Külliyesi 1303 yılında inşaa edilmiş. 16. yüzyılda da camiye dönüştürülen Küçük Ayasofya Kilisesi, Vize ilçesinde surlar içindedir. Vize ilçesi sınırlarında kayaların oyulması ile yapılan, Mağara Manastrı bulunmaktadır.

Kırklareli’nde 92 adet tümülüs bulunmakta, kapaklı Kaya Mezarları da sınırları içindedir. Eski dönemlere ait dikilitaşlarda bulunmakta.
Kıyıköy’ün derelerinde balık avlama imkanı ve kayıklarla gezilerde sağlanmaktadır.

Aya Nikola Manastırı

Aya Nikola Manastırı

Kırklareli Vize ilçesi, Kıyıköy, Pabuçderesi Vadisinde bir su kaynağının etrafındaki yapı kalıntılarının bir manastıra ait olduğu anlaşılmıştır. Kıyıköy’e 700 m. mesafede olan bu kalıntıların mimari şekilleri ve içerisindeki bezemeleri incelendiğinde, manastırın İmparator Iustinianus döneminde (527-565), VI.yüzyılda yapıldığı anlaşılmaktadır.
Günümüze kadar en iyi şekilde korunmuş olan bu manastır, kayalara oyularak meydana getirilmiştir. Manastır, kayalara oyularak yapılmış ve kademe halinde hücreler olup, kuzeyindeki merdivenlerle altında bulunan ayazmaya inilmektedir.

Vize Kalesi

Vize Kalesi

Kentin en yüksek tepesinde bulunan akropolde kale ve bu kaleden ovaya doğru uzanan surların kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır. Vize Kalesi, İç ve Dış Kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.Kale ve surlar MÖ.72-76 yılların da roma döneminde yapılmıştır.

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası

Tahminen 180 milyon yıl önce oluşmuş olduğu sanılan Dupnisa Mağarası, mermerler içerisinde, birbirine bağlı, iki kat ve üç mağaradan oluşmaktadır.

İğneada Longos Ormanları

İğneada Longos Ormanları

Longoz tipi orman alanı ile, dünyada bulunan 3 örneğinden biri olan İğneada ve Kıyıköy sahil şeridinde bulunan ormanlıklarıdır.

İğneada

İğneada

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesi, doğal güzellikleri, Karadeniz’in en batı ucunda bulunan, 20 km kadar uzun olan kumsalları ve plajları, yılın değişik dönemlerinde ki Turizm yelpazesindeki çeşitliliği ile Karadeniz’in Trakya’da ki İncisi demek çok doğru olur.

Kırklareli ve Gezilecek Yerleri ile Benzer Yazılar:

17 Mart 2014 Saat : 10:15

Kırklareli ve Gezilecek Yerleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed