Klomen Nedir? Klomen (Klomifen Sitrat) Ne İşe Yarar?


klomen-ilac-ve-tedavisi

Klomifen sitrat tedavisi uygulamasında, yumurtalık tedavisi için iğne ile yumurtalık uyarılması ve tüp-bebek tedavisinden önce başlangıç tedavisi için kullanılır.

Kısırlık (infertilite) durumlarında, kadınlarda oluşan yumurtlama sorunlarının giderilmesinde, ilk aşama olarak klomifen sitrat kullanılmaktadır.

Klomifen sitrat tedavisinin uygulandığı kadınlarda, tedaviden önce yumurtlama meydana gelmeyen kadınların yüzde 75′ inde yumurtlama olduğu ve yüzde 35′ inde gebelik görülmüştür. Gebeliklerin, yüzde 90 ında tek gebelik olmuş, yüzde 10′ u ikiz gebelik ve yüzde 1′den daha azında ise çoğul doğumlar olmuştur.

Lomifen yumurtlamanın (ovülasyonun) oluşması için gerekli olan hormonların salınımını teşvik eder. Klomifen, yumurtalıkları folikül üretebilen fakat hormonal uyarımı yetersiz olan kadınlarda, yumurta salınımını (yumurtlamayı) canlandırıp oluşumunu sağlamak için kullanılır.

Klomen (Klomifen) ilaç hangi durumlarda kullanılır:

  • Sperm sayısı az olan bazı erkeklerde sperm sayısının arttırılması için,
  • Yumurtlamanın oluşmadığı bayanlarda yumurtlamanın (ovülasyonun) sağlanması için,
  • Tüp Bebek tedavisi uygulaması sırasında birden fazla folikül gelişiminin temini için.

Doktor tavsiyesi ve gözetimi dışında hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.Yazımızdaki hiçbir ilaç tavsiye niteliğinde değil, bilgi amaçlıdır!

Klomen Nedir? Klomen (Klomifen Sitrat) Ne İşe Yarar? ile Benzer Yazılar:

20 Haziran 2014 Saat : 12:53

Klomen Nedir? Klomen (Klomifen Sitrat) Ne İşe Yarar? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed