Kortizon Hakkında


Kortizon, böbrek üstü bezleri starafından salgılanan ve vücutta bulunan bir hormondur. Kortizonun görevi ise vücuttaki, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenlemek. Vücudun gün içinde salgıladığı kortizon oranı değişkendir. Zayıf olan insana oranla, kilolu insanlarda kortizon üretimi daha fazladır.

Salgılanan kortizon oranı, kan basıncına, zamana ve vücut ısısına göre farklılık gösterir.

Vücudun kortizon üretimi sabah saatlerinde daha fazla üretir. Yoğun sinir yaşandığı zamanlarda kortizon üretimi 10 kat daha artabiliyor.

Kortizon üretimi doğumun 3. Haftasından itibaren başlar ve ölüm gerçekleşene kadar devam eder. Vücutta kortizon üretimi azaldığında veya hiç üretilemediğinde kortizonun dışarıdan alınması gereklidir.

Kortizon, birçok hastalığın tek tedavi seçeneği olarak kullanılabilmekte. Ancak tedavilerdeki kortizon oranı tedaviyi üstlenen doktor tarafından doğru bir şekilde belirlenip öyle verilmelidir. Kortizon bilinçsiz bir şekilde gelişi güzel kullanılırsa, faydadan çok zarar sağlayabilir. Bu nedenle doktorun hastasını bilinçlendirmesi ve hastanın da doktorun her tavsiyesine uyması gerekir.

Kortizon Hakkında ile Benzer Yazılar:

5 Ocak 2014 Saat : 1:37

Kortizon Hakkında Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed