KPSS MEMUR ALIM ŞEKLİ DEĞİŞTİ


kpss-memur-alim-sekli-degisti

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına memur ve sözleşmeli personel alımında memur seçim şeklini değiştirdi. İşte Bakanlığın yeni kriterleri…
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, memur ve sözleşmeli personel alırken en yüksek KPSS paunlı 2 katı aday arasından değil 4 kat aday arasından seçim yapacak.
Hatırlanacağı üzere, yapılan yasal düzenleme sonrasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığına memur ve sözleşmeli personel alımı;
– ÖSYM’nin yaptığı merkezi KPSS yerleştirme işlemleri arasından çıkarılmış,
– Başvuruların kurum tarafından alınması kararlaştırılmış,

– En yüksek KPSS puanına sahip 2 katı adaya sözlü sınav uygulanmıştır.
Bu düzenlemeler nedeniyle, Bakanlığa memur ve sözleşmeli personel alımında, objektif kriterler değil, Bakanın veya bakanlık yöneticilerinin siyasi tercihleri etkili olmaya başlamıştır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 11 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Kanun ile keyfi personel alımında bir adım daha atmıştır. Daha önce gelen tepkiler nedeniyle, en yüksekKPSS puanına sahip 2 katı adaya sözlü sınav uygulayarak memur ve sözleşmeli personel alınmaya çalışırken yeni düzenlemede bu sınırlama 4 katına çıkarılmıştır.
Yani bundan sonra örneğin 1000 muhafaza memuru alınırken 2 bin kişi değil 4 bin kişi sözlü sınava alınacaktır.
HANGİ MESLEKLER, EN DÜŞÜK PUANLA PERSONEL ALABİLİYOR?

KPSS 2012 / 2. atamalarında Çorum’a restoratör olarak , KPSS Lisans sınavından 38,31263 puan alan bir kişi atanmıştı. Birçok (Nevşehir, Konya ve Erzurum) restoratör kontenjanı da boş kalmıştı. Çorum’a restoratör olarak atanan memur adayı en düşük puanla atanan aday oldu. Diğer düşük puanla atanan bölümler ise hemşirelik, kütüphanecilik, gfafiker, diyetisyen, fizyoterapist ve çocuk gelişimi bölümleri mezunları da çok düşük puanlarla atandılar. Devlet dairelerine sekreter kontenjanı ayrılmasına rağmen bazı sekreterlik kontenjanları (Anakara Afetve Acil Durum Yönetim Başkanlığı) da açık kaldı. Devlet Demiryolları’na memur alımları da çok düşük ( 68,23704) puanlarla tamamlandı.

KPSS MEMUR ALIM ŞEKLİ DEĞİŞTİ ile Benzer Yazılar:

21 Mayıs 2013 Saat : 2:55

KPSS MEMUR ALIM ŞEKLİ DEĞİŞTİ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed