KREDİ KARTINA BİR MASRAF DAHA


 

Bankalar masraflara bir yenisi daha ekledi.Artık e-posta yoluyla gönderdikleri kredi kartı ve hesap ekstrelerinden komisyon almaya başlayan bankalara müşteriler tepkili. Müşteriler bundan sonra, kredi kartı hesap özetlerini öğrenmek için gönderilen e-postalar için 1 TL ödemek zorunda.

E-POSTALAR DA ARTIK ÜCRETLİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bankacılıkık işlemleri ve kredi kartlarında uygulanan komisyonlarla ilgili olarak bir sınırlama getirmek için çalışmalar sürdürürken, bankalar da sürekli yenilerini ekleme yoluna gidiyor. Bankalar 31 kalem olan masraf sayısını 60’a kadar çıkardı.

Bankalar artık e-posta olarak gönderilen ekstreler için de komisyon ücreti kesiyor. Bankalar her e-posta için müşterilerin hesaplarına 1 TL yansıtıyor.

MASRAFLAR ÇOĞALDI

Geçtiğimiz yılın ağustos ayından bu yana bankaların masraf adı altında uyguladığı komisyonların sayısı 31’den 60’a ulaşması, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın da ‘Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı’ üzerindeki çalışmalarını son aşamaya getirmesini sağladı. Bakanlık, ücret ve komisyon alımına ilişkin düzenlemeleri BDDK üzerinden gerçekleştirmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu ay içinde TBMM’ye gönderilmesi beklenen yeni yasa tasarısı, bankaların uyguladığı ücret ve komsiyonları tamamen kaldırmayacak. Ancak bunlarla ilgili önemli sınırlamalar getirecek.

Merkez Bankası’nın bankaların uygulayacağı faiz oranlarıyla ilgili üstlendiği rolün bir benzeri de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), banka komisyonlarının belirlenmesinde yüklenecek. Bu uygulamaya göre, BDDK uygulanacak komisyon oranlarıyla ilgili bir tavan fiyat tarifesi açıklayacak. Bankalar da bu fiyatların üzerinde ücretlendirme yapamayacaklar. Ayrıca, kredi kartları da iki gruba ayrılacak. Herhangi bir ek hizmet içermeyen klasik kredi kartlarına aidat yansıtılmayacak. Alışverişleri taksitlendirme ya da uçuş mili, puan kazandırma özelliği bulunan kartlarda ise müşteriler kart aidatı ödeyebilecek. Bunun da ne kadar olacağını BDDK belirleyecek.

KREDİ KARTINA BİR MASRAF DAHA ile Benzer Yazılar:

6 Mayıs 2013 Saat : 7:27

KREDİ KARTINA BİR MASRAF DAHA Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed