Kudüs Nerededir ve Kudüs’ün Tarihi


Kudüs Nerededir ve Kudüs'ün Tarihi

Arapça olarak; El Kuds, Beyt ül Makdis ya da Beyt ül Mukaddes, İbranice Yerusalem olarak anılır. Eski ve yeni kent olmak üzere iki bölümden oluşur. İsrail ile Batı Şeria, 1967′den bu yana İsrail işgali altında bulunan Ürdün toprakları sınırında, Lut Gölü’nün (Ölü Deniz) 21 km, Tel Aviv’in 56 km güneydoğusunda, denizden 744 m yükseklikte ki Golgotha Tepeleri üzerinde bulunmaktadır.

Kent 1950′de İsrail Devleti’nin başkenti, 1980′de İsrail parlamentosu olan Knesset tarafından “Ebedi Başkent” olarak duyurulmuş olsa da, hiçbir ülke bunu kabul etmedi, bu yüzden yabancı ülke temsilciliklerinin hepsi Tel Aviv’de bulunmaktadır.

Doğu Kudüs’le beraber, yüz ölçümü ve nüfusu açısından, İsrail’in en büyük şehridir. Kudüs şehrinin son nüfus sayımları sonuçlarına göre 800.000 kişi bulunmaktadır. Kudüs, üç İbrahimi din Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam dinleri için kutsal bir şehirdir. Kudüs, birçok dini öneme sahip olan bir şehirdir. Bu dinler açısından çok önemli olan, Tapınak Dağı, Ağlama Duvarı, Kutsal Mezar Kilisesi, Kubbet-us-Sahra ve Mescid-i Aksa Kudüs şehrinde bulunmaktadır.
Kudüs Nerededir ve Kudüs'ün Tarihi 1
Kudüs oldukça gelişmiş iletişim altyapısına sahip ve bu yüzden Kudüs şehri lider lojistik merkezleri arasında bulunmaktadır. Jaffa yolunda bulunan, Kudüs merkez otobüs durağı, İsrail’in en meşgul durağı olmaktadır.

Kudüs Nerededir ve Kudüs’ün Tarihi ile Benzer Yazılar:

28 Mayıs 2014 Saat : 11:03
  Tarih

Kudüs Nerededir ve Kudüs’ün Tarihi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed