Kuduz Aşısı ve Mucidi Lui Pastör


kuduz-asisi-ve-mucidi-lui-pastor

Kuduz Aşısını Kim Buldu?
Kuduz aşısını bulan Louis Pasteur (Lui Pastör) Fransa’da doğdu. Kuduza karşı savaş açan ünlü bir bilim adamıdır. Başarılı geçen bir eğitim hayatının ardından Lui Pastör 1849 yılında doktor olmasının ardından, aynı yıl insanlığın hayatını değiştirecek önemli ve güzel buluşlara imza atmıştır. Üniversitelerde Profesörlük yapmış, Dijon ve Starsbourg`da görevini yerine getirmiştir.

Fermantasyon ve mayalama konusunda önemli tezler hazırlamış ve mayalama buluşuyla havadaki bazı mikropların, insan vücudu için yararlı olduğunu tespit etmiştir.

Şarap, süt, bira, yoğurt gibi maddelerin pastörize olması isminden de bilineceği üzere Lui Pastör’ün sayesindedir.

İtalya’da hayvanları telef eden karataban ve şarbon hastalığına ilaçlar bularak telef olmalarını engellemiştir. Cerrahi operasyonlarda hastalar mikrop kaptıklarından kangren oluyor ve ölüyorlardı. Lui Pastör’ün buluşuyla insanoğlu bu dertten de kurtuldu.Lui Pastör’ün insanlığa en büyük katkısı kuduz aşısıdır. Kuduz aşısıyla Lui Pastör yüz binlerce insanın hayatının kurtulmasını sağlamış ve kurtarmaya hala devam etmektedir. Lui Pastör‘ün bu buluşu sayesinde 1886 senesinde açılan Pastör Enstitüsü, dünyanın dört bir yanından maddi ve manevi yardım almaktadır.Lui Pastör 70 yaşında bile bu Enstitü’ye yardımlarını esirgememiş.

Lui Pastör`ün yetiştirdiği bilim adamlarından bazıları:

  • Difteri yani kuşpalazı serumunu bulan Doktor Roux,
  • Kolera mikrobunu bulan Dr. Chantemesse,
  • Veba mikrobunu bulan Dr. Yersin,

Lui Pastör, Dönemin Padişahlarından Abdülhamit`in davetine icabet etmiş, dönemin başkenti olan İstanbul’a gelmiş ve İstanbul’daki hastalıklara da çare bulmuştur.

Kuduz Aşısı ve Mucidi Lui Pastör ile Benzer Yazılar:

11 Nisan 2014 Saat : 1:53

Kuduz Aşısı ve Mucidi Lui Pastör Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed