KUR’AN NEDİR?


 

KUR’AN-I KERİM NEDİR?

Kur’an inandığımız Allah’ın nasıl bir Allah olduğunu, O’na nasıl inanacağımızı ve inancımızı nasıl yaşayacağımızı; öncelikle Allaha karşı, kendimize karşı ve yaşadığımız hayata karşı sorumluluklarımızın neler olduğunu ve bunları nasıl yerine getireceğimizi bildiren, Allah’ın elçi seçtiği Hz. Muhammed (sav) aracılığı ile biz kullarına gönderdiği kitabın adıdır.

Kur’an, bu dünyanın ve bu hayatın kitabıdır. Kulların hayatlarını, yaşam biçimlerini, toplumsal sistemlerini ve düzenlerini O’na göre düzenlesinler diye, Allah tarafindan gönderilen Kur’an; insanları kurtuluşa, hidayete, hakka ve en doğru yola götürendir. Müslümanların rehberi olan Kur’an, kendisine rehberlik etme hakkı sağlanmadığı için, hayatımızın kitabı olmaktan çıkıp, kuru bir inancın, pratiği olmayan bir teorinin kitabı haline dönüştü. İşi bittigi için rafa kaldırılan herhangi bir eşya gibi, süslenmiş bez kılıflar içinde duvarlara asılan/ kaldırılan Kur’an, Ölülerin kitabı haline getirildi.

Yaşadıkları bireysel ve toplumsal hayatı kendisine göre düzenlesinler diye gönderilen Müslümanların siyasal, ekonomik, ahlakî, hukukî, sosyal yapılarını düzenlemede ana kaynak alınması gereken Kur’an, topluma rehberlik ve hayata kaynaklık etmekten alınarak, kutsanma adına bid’at ve hurafelere kaynak yapıldı.

Kur’an nedir?’ diye bir soru olabilir mi hiç? ‘Kur’-an’ın ne olduğunu bilmeyenmi var?’ denilebilir. Müslümanim diyenlerin tercihlerine, yaşadıkları hayata ve Kur’an’ın hayattaki yerine baktığımızda Müslüman olduğunu söyleyen büyük bir çoğunluğun Kur’an’ın ne olduğunu ya bilmediğini yada yanlış bildiğini görmekteyiz.

Kur’an’ın hayatımızda yeniden yer etmesi, kendisine tabi olanları kurtuluşun yoluna erdirmesi, insanlığın kurtuluşuna öncülük etmesi, kulu hidayete kavuşturması için,ne olduğunun bilinmesi zorunludur. Çünkü, Kur’an’m ne olduğu anlaşılmadan, içindekilerinin doğru anlaşılması mümkün değildir, içindekileri doğru anlaşılmadan da, O’na göre inanmak ve yaşamak mümkün değildir.

Anlayışları Kur’an’ca olmayanlar, Kur’an’a göre oluşmuş bir hayatı yaşayarak, Allah’a kul olunacağını idrak edemezler. Kulluğu ‘Allah’a has’ kılmak isteyen bir insanın, bunu gerçekleştirebilmesi Kur’an’ı doğru anlamasına bağlıdır.

KUR’AN NEDİR? ile Benzer Yazılar:

20 Mayıs 2013 Saat : 2:42

KUR’AN NEDİR? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed