Laptop Bilgisayarın Pil Ömrünü Uzatma


Laptop batarya ömrü nasıl artırılır ?
Pil en hayati parçasdır laptopun. Çoğu dizüstü bilgisayar ortalama olarak yaklaşık 3-4 saat çalışma imkanı sunuyor. Birçok nedenden dolayı daha az da sürebilir. Bazı basit yöntemleri kullanarak pil ömrünü artırabilirsiniz.

Aşağıdaki yöntemleri uygulamanız yeterli :

1. Ekran parlaklığı ayarlama
Bu pil ömrünü etkileyen en önemli faktör. İster dizüstü, telefon ya da tablet ekranları gücü etkileyen başlıca etkendir. Her zaman maksimum parlaklık gerekmez. Kendi ihtiyacınıza göre ekran parlaklığını ayarlamalısınız. Ekran parlaklığını minimum seviyesine düşürerek başlayın. Minimum ve maksimum parlaklık arasındaki fark en az 1 saat olacaktır.

2.Keep boş DVD Sürücü
DVD sürücüler güç tüketir eğer doluysa. Bu yüzden sürücü her zaman boş bırakmak yararlı olucaktır. Öneri :
Soru: Ama CD/DVD sık sık kullanıyorum ne yapıcağım ?
Çözüm: Sadece çok sık kullandığınız bir şey varsa onu ISO yaparak sabit diskinizde kullanmalısınız. Bazı Sanal Sürücü Yazılımları : DAEMON Tools Lite veya Magic Disk.

3. WiFi kapalı tutun
WiFi önemli miktarda güç tüketir. WiFi kullanmadığınız zamanlarda devre dışı bırakın.

4. Bluetooth kapalı tutun
Günümüzde bluetooth ve WiFi gerekli ama kullanmadığınız zamanlarda devre dışı bırakmak lazım. Çünkü çok fazla güç tüketicek ve pilinizin ömrünü kısaltıcaktır.

5. Sabit sürücünüzü düzenli olarak birleştirin
Disk birleştirme Sabit diskiniz ne kadar kısa sürede işlerini yaparsa o kadar az enerji tüketir. Sabit diskinizi düzenli aralıklarla en etkili şekilde birleştirmek, sabit diskin işlerini daha hızlı yapmasına dolayısıyla daha az enerji tüketmesine yardımcı olur. Disk birleştirmede en iyi işletim sistemi Mac OSX olduğu için özellikle Mac kullanıcılarının bunu yapması büyük fayda sağlıyacaktır.

6. Kullanılmayan uygulamaları kapatmak
Bu işlemi performansı artırmak için masaüstü bilgisayarlarda da uygularız. Dizüstülerde ise çalışan her program gereksiz enerji sarfiyatı demek. Dizüstü bilgisayarınızı pil ile kullanırken gereksiz tüm programları kapatın azda olsa katkısı olur.

7. Güç tasarrufu seçeneğini kullanın
Windows, Mac veya Linux dahili var pil modu için profil. Windows denir “Güç Tasarrufu”. Kullanın o zaman on pil. Ayrıca ince ayar gücü profili giderek gelişmiş güç ayarlarını. Olsa varsayılan profil yeterlidir.

8. Pil temas noktalarını temiz tutun
Pilin bilgisayara temas noktalarını temizleyin. Enerjinin bilgisayara iletildiği bu metal noktalar temiz olursa enerji akışı daha verimli olur. İki veya üç ayda bir alkol ile hafif nemlendirilmiş bir bezle temas noktalarını ovarak temizleyin.

9. Daha fazla RAM
Bu, sanal hafıza (virtual memory) yerine donanımsal hafıza kullanmaktır. Sanal hafıza sabit disk kullanımını artıracağı için enerji ihtiyacı artar. RAM eklediğinizde ise sanal hafızaya duyulan ihtiyaç azalır ve RAM sabit diskten daha az enerji çektiği için pil ömrünüz uzar. Bu seçenek herkesin yapması gereken bir seçenek değildir. Sadece pil ile çalışırken bilgisayarını hafızaya ihtiyaç duyan programlarla kullanması gerekenler için tavsiyedir. Normal bir kullanıcı bunu yaptığında enerji tüketiminden kar değil zarar etmiş olur.

10. Çalışma sıcaklığını aşağıda tutun
Dizüstü bilgisayarınız iyi soğutulduğunda daha iyi çalışır. Hava kanallarını bir bezle veya özel temizleyicilerle temizleyin. Bu hava kanalları bilgisayarınızın soğumasına yardımcı olan en önemli öğelerden biridir. Bilgisayarınızın çok ısındığını düşünüyorsanız üzerinde fanları olan laptop standlarından alın. Bilgisayarınızı çok soğuk ortamlarda kullanmayın. Unutmayın ki bilgisayarların çalışması için optimum sıcaklıklar vardır.

Laptop Bilgisayarın Pil Ömrünü Uzatma ile Benzer Yazılar:

21 Kasım 2013 Saat : 12:40

Laptop Bilgisayarın Pil Ömrünü Uzatma Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed