Lupus nedir? Çeşitleri ve Tedavisi


lupus-nedir-cesitleri-ve-tedavisi

Lupus nedir?

Sistemik Lupus Eritomatosus (SLE) diye bilinen hastalık, bağışıklık sisteminin antikorlar üreterek, vücudun kendi yapılarına saldırması ile, yani otoimmün yolla oluşur. Eklemlerde ağrı yapabilir ve iç organlarımızı da etkileyebilir.

Vücudun genellikle  kıkırdaklı bölgelerinde, morkırmızı renkte birtakım teşekküllerle belirti gösteren rahatsızlıktır. Bunlara, lupus denir. Sebepleri, oluşu ve ilerleyişleri bakımından birbirinden  farklı birkaç çeşidi bulunur.

Lupus Çeşitleri

Lupus vulgaris:

Deri vereminin bir çeşiti olan bu hastalık, tedaviye oldukça  dirençli ve tuttunduğu bölgede tamiri imkansız hasarlar bırakmaktadır. Çoğunlukla  gençlerde görülür ve bir iç organ veremiyle birliktedir. Hastalık, “lupus lekesi” adında, deri üzerinde toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı kahverenkli bir çıkıntıyla kendini gösterir. Kulak, burun, yüz, el ve ayaklar, hastalığın oluşabildiği bölgelerdir. Tedavisi için verem ilaçları kullanılır.

Sistemik lupus eritematodes:

İmmün sistem bozukluğuna bağlı  olarak  meydana gelen bir hastalıktır. Organizma, kendi hücrelerinin DNA’larına karşı antikorlar meydana  getirir. Çeşitli organlarda yerleşmesiyle bütün sistemleri ilgilendiren bir raharsızlığın oluşmasına neden olur. Genelde genç kadınlarda ortaya çıkar. Yüzbinde iki-üç gibi  görülür. Belirtisi, çoğunlukla eklem ağrıları ve ateştir. Deride, özellikle de yüzde burnun iki tarafında kelebek kanadı şeklinde kızarıklık görülür. Lenf bezlerinde büyüme, böbrek rahatsızlıklarıı, iştahsızlık, bulantı, kusma, kas ağrısıı, yan ağrıları, sinir sistemi bozuklukları, karaciğer, dalak büyümesi, kalp bozuklukları, kansızlık şeklinde kendini gösterir. Güneş ışığı, deri belirtilerini arttırır ve netice olarak,  iç organ rahatsızlıklarınında  şiddetlenmesine neden olur. Tedavisi için, çeşitli sıtma ilaçları, steroitler  faydalı olur.

Diskoid lupus:

Bu hastalık yukarıda belirttiğimiz rahatsızlığın bir çeşitidir. İç organ bozukluğu oluşmaz. Genellikle  genç kadınlarda görülür. Yüzde ve  elmacık kemiklerinde tırnak büyüklüğünde bir veya daha fazla, gül renkli, tazyikle kaybolan kızarıklıklar halinde nukseder. Zamanla deri  incelir ve soyulabilecek duruma gelir . Ortasına bastırıldığında ağrı olur. İlkbahar aylarında alevlenme olur. Güneşte kalınca şiddetlenir. Tedavisi için, güneşten koruyucu kremler ve sıtma ilaçları kullanılır.

Lupus nedir? Çeşitleri ve Tedavisi ile Benzer Yazılar:

24 Nisan 2014 Saat : 12:06

Lupus nedir? Çeşitleri ve Tedavisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed