Maden, Minarel Ve Kayaç Nedir? Arasındaki İlişki


mineral-kayac-ve-maden-arasindaki-iliski
Maden, minarel ve kayaç’ın ne olduğunu, nasıl oluştuklarını kısaca açıklayalım. Daha sonrasında bu üç elementin birbirlei ile olan ilişkisine göz atalım.

Maden : Yer kabuğunun bazı bölgelerinde bulunan, çeşitli iç ve dış etkenlerle doğal yolla oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan mineraldir.

Mineral : Normal sıcaklıkta ve doğada katı olarak bulunan ve birtakım maddelerle karışık veya birleşik olarak bulunan yada kimyasal yollarla elde edilen inorganik maddedir.

Kayaç : Doğada oldukça büyük bir yer tutan ve yer kabuğunun yapı gereci olan, bir veya birden fazla mineralden oluşan kütledir.

Aralarındaki İlişki: Kayaç, bir ya da daha fazla mineralin bir araya gelmesiyle oluşmuş bütündür. Mineral ile kayaç birbirine karıştırılmamalıdır. Belirli bir minerali kayaçtan ayıran asıl özellik, o mineralin devamlı aynı kimyasal bileşime sahip olmasıdır. Kayaçlar genelde çeşitli mineral karışımlarından oluşur.

Kayaçlar birkaç mineralin oluşturduğu bir unsurdur. Maden ise işlenebilen ve ekonomik olarak değeri olan minerallerdir .

Maden, Minarel Ve Kayaç Nedir? Arasındaki İlişki ile Benzer Yazılar:

17 Şubat 2016 Saat : 5:19

Maden, Minarel Ve Kayaç Nedir? Arasındaki İlişki Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed