Mehir Nedir ve Miktarı


Mehir Nedir ?

Mehir, erkeğin evleneceği kıza vermesi gereken altın, mal veya bir menfaattir. Mehrin altın olarak vermek şart değil. Herhangi bir mal ev, apartman, bağ, araba, fabrika veya bir menfaat de olabilir. Dul kadınla evlenilse de mehir verilir.

Mehir söylenmeden yapılan nikah da sahihtir fakat evlendikten sonra hanımına Mehri misil verilmesi gerekir.

Bir kız veya kadın evlenirken, Benim nikahım mehirsiz olsun diyemez.Muhakkak bir mehirde anlaşılmalıdır. Fakat mehir kadının hakkı olduktan sonra, isterse almadan da kocasına bağışlayabilir ki, bu çok sevaptır.

Hanım, mehrimi sana helal ettim dedikten sonra, haram olsun demesi ile haram olmaz ve mehrini geri isteyemez.

Düğünden yapmadan önce, kıza takılan takılar, eğer nikah zamanı mehir den söz edilmemişse, takılan takılar mehir yerine geçer. Erkek, nişan için gönderdiğim şeyler mehirdi , kadın ise, hediyeydi dese, yenilen şeyler hediye diğer şeyler, mehir olur.

Mehir, Mehri muaccel ve mehr-i müeccel olmak üzere iki kısma ayrılır. Bu iki mehir, nikahta bildirilmemişse, Mehr-i misil verilmesi gereklidir. Kadının baba tarafından akrabasına verilen kadar verilmeli.

Mehri muaccel:
Acele olarak verilmesi gereken mehir demektir.Bu bilezik, küpe, buzdolabı veya başka bir eşya olabilir. Nikah kıyılınca, verilmesi vacip olur. Zifaftan veyahut ta halvetten önce verilmeli. Mehr-i muacceli geciktirmek caiz değildir. Hanım boşanmaya sebep olan bir şey yaparsa, mesela mürted olursa, hürmet-i musahere’ye sebep olursa, mehr-i muaccel verilmez. Erkek boşarsa veya ayrılığa sebep olursa, yarısı verilir.

Öncelikle takılan takılardan hangisinin mehri muaccel olduğu bilirlenmelidir. Nikah kıyılırken mehri muaccel malum olan denilir. Bilinmiyorsa, mehri muaccel malum olan demek yanlış olur. En uygunu , mehri müeccel gibi muaccel de tespit edilip, şu kadar mehri muaccel ve şu kadar mehri müeccel ile denmelidir. Taraflar, mehri muacceli belirledikleri halde söylemek istemezlerse o zaman, aralarında malum olan mehri muaccel ifadesi kullanılır. İleride boşanma söz konusu olursa takılan takıların hangisi emanet, hangisi hediye, hangisi mehri muaccel olduğu bilinmelidir.

Mehr-i müeccel:
Hemen verilmeyip daha sonra verilmesi gereken mehirdir. Halvet olmuşsa veya ikisinden biri ölmüşse, mehri müeccelin verilmesi vacip olur. Hanımı istediği zamanda verilir. Eğer istemedi ise, ikisinden biri ölünce, verilmesi vaciptir. Hanım ölünce, kocası, hanımının vârislerine verir. Kocası ölünce, mirasından hanımına verilir. Mehrin başlık parası ile ilgisi yoktur. Başlık parası almak haramdır.
Hanım ölürse, kocası, hanımının vârislerine verir. Kocası ölünce, mirasından hanımına verilir. Mehrin başlık parası ile bir alakası yoktur. Başlık parası almak dinimizce haramdır.

Boşanma halinde, zifaf veya halvet olmuşsa, müeccel mehrin tamamı, olmamışsa yarısı verilir. Bir âyeti kerime meali:
”El dokunmadan boşadığınız kadınlara, mehrin yarısını verin!” [Bekara 237]

İslamiyette mehir parası, evliliğin düzenli, mutlu , kadının hak ve hürriyetlerinin korunması, din cahili huysuz erkeğin elinde oyuncak olmaması içindir verilir. Mehir parasını vermemek ve çocukların nafaka paralarını her ay ödememek için, bazı erkekler, hanımını boşamak istemezler. Bunun için, evlenecek kız, İslamın güzel ahlakını ve kadına verdiği kıymeti bilen ve bunlara önem veren erkekten az, bunları bilmeyen cahil erkekten ise, fazla miktarda mehir istemesi uygundur. Mehrin çok olma sınırı yoktur. Ama en azı, 5 gram altındır.

Boşadığı kadına mehr ödememek kul hakkıdır. Ödemezse, ahirette bunun azabı çok şiddetlidir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
”Kadınlara mehrlerini gönül rızası ile verin; kendi arzuları ile mehrin bir kısmını size hediye ederlerse, onu da afiyetle yersiniz.” [Nisa 4]

Hadisi şeriflerde de buyuruldu ki:
”Mehir vermemek niyeti ile evlenen, kıyamette hırsızlarla haşrolur.” [R.Nasıhin]
”Hanımını bırakıp mehrini vermemek haramdır.” [Hakim]

”Mehir olarak, bir yüzük olsa da verin” [Müslim]
”Mehir parası hayırlı maldır.” [Deylemi]

”En iyi mehir kolay ödenendir. Mehirde kolaylık gösterin. Çok mehir istemek düşmanlığa sebeptir.” [Abdürrezzak]

Zifafa girmeyen ve halvet de olmayan kız, bir kere boşanınca, bain (kesin boşanmış) olur. Erkeğin buna hemen yarım mehir vermesi gerekir ve iddet beklemez ve boşandığı gün , başkası ile de evlenebilir.

Mehir Nedir ve Miktarı ile Benzer Yazılar:

18 Ocak 2014 Saat : 1:28

Mehir Nedir ve Miktarı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed