Menopoz Dönemi Hakkında


Menopoz Dönemi:

Menopoz dönemi, her kadının hayatının ortalama üçte birini kapsayan bir süreçtir. Menopoz yumurtalıklarda bulunan yumurta hücrelerinin yok olması ve beyinden salgılanmaya devam eden hormonlara yumurtalıkların yanıt vermemesi sonucunda doğurganlık ve adet dönemlerinin son bulması halidir. Adet döneminin son bulması menopozun yalnızca görünen belirtisidir. Hormon seviyesindeki değişikliklerle beraber bedendeki kemik erimesinden tutun da damar sertleşmesine kadar birçok değişiklikler meydana gelmekte.

Menopoz Kaç Yaşında Olur?

Menopoz için belli bir yaş tayin edilemez. Zira her kadının menopoza girme yaşı farklıdır. Yumurtalık işlevlerinin azalmaya başlaması ile birlikte başlayan döneme perimenopoz, adetlerin kesildiği duruma menopoz, adet döneminin kesilmesinin başladığı dönemden 1 yıl sonraki hayatının devamında de postmenopoz denmektedir. Türkiye’de menopoz yaşı 46 Amerika’da 51 olarak tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra çok nadir olarak 23 yaşında menopoza giren kadınlar da, 55 yaşında olup da yeni menopoza giren kadınlarda görülmekte.

Menopozun Belirtileri Nelerdir?

Menopozun ilk belirtisi adet döneminin son bulmasıdır. Kişi menopoza gireceği zaman aşırı ateş basması, sık sık çok yoğun terleme, aşırı sinir, aşırı alınganlık, duygusallık, cinsel isteksizlik, idrar kaçırma, vajinada kuruluk gibi durumlar ortaya çıkar.

Her Adetten Kesime Menopoz Mudur?

Adetten kesilme bazı zamanlar gebelik işaretidir. Bunun yanında aşırı spor ve egzersizler, aşırı kilo kaybı, kimi yumurtalık hastalıkları, rahim hastalıkları da adetten kesilme nedenleridir. Rahim ameliyatları sonrası adet dönemi devamı görülmez. Bu durumu menopozla karıştırmamalı. Rahim alınması durumda adet kanaması olmayacaktır. Düzenli olarak adet dönemi yaşayan ,ameliyat ile rahmi alınan kadının, yumurtalıkları da alınmış ise zamanından önce menopoza girmiş demektir. Adet kanamasının olacağı organ yani rahim, artık olmadığı için kadın artık adet göremeyecektir.

Menopoz Dönemi Hakkında ile Benzer Yazılar:

10 Şubat 2014 Saat : 12:02

Menopoz Dönemi Hakkında Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed