Mide Bulantısı ve Nedenleri


Mide Bulantısı ve Nedenleri

Mide Bulantısı Neden Olur ve Sebepleri Nelerdir?
Mide bulantısının birçok farklı nedenleri vardır. Rahatsızlığın nedeni tedavisi açısından oldukça önemlidir.Mide bulantısına neden olan sebeplerden bazılarını aşağıda sıralamaya çalıştık, umarım faydalı olur.Fakat uzman bir doktora muayene olmanız daha doğru olur.

Hamilelik:
Mide bulantısının bayanlar arasında en yaygın sebeplerinden biri olan hamileliktir. Bu yüzden hamilelerde sabah bulantısı, gün boyunca herhangi bir zaman diliminde oluşabilir ve kusma da görülebilir.

Hamilelik döneminde görülen bulantı ve kusmanın sebebinin psikolojik faktörlerle hormonal değişimlerin ortak ürünü olduğu sanılmaktadır. Hamilelerin ortalama yüzde 80’inde görülen bulantı ve kusma sorunları, genelde ilk adet gecikmesinden birkaç gün sonra başlar ve artarak 8. gebelik haftasında en zor günlere ulaşır. Daha sonrasında ise bulantı ve kusmalar azalır ve 14. gebelik haftası civarında da biter.

Gıda Zehirlenmesi:
Gıda zehirlenmesi mide bulantısı sebeplerinden yaygın olanı diğeridir.Zehirlenme belirtilerinde genellikle kusma görülür. Gıda zehirlenmesinde bulantı, genelde yemeği yedikten hemen sonra oluşur. Fakat Salmonellayı içinde bulundurduğu durumlarda, semptomların belirmesi zaman alabilir.

Stres ve Anksiyete:
Anksiyete ve stres de bulantıya neden olabilir. Stresli durumlarda midenizin bulandığını çözdüyseniz, meditasyon ve derin nefes alma egzersizleri gibi bazı stres yenme tekniklerini öğrenip uygulamak, mide bulantısı yaşadığınız bu gibi durumlar da rahatlamaya yardımcı olabilir.

İlaçların Yan Etkileri:
Belli ilaçlara karşı reaksiyonlar bulantıya neden olabilir. Özellikle bazı antibiyotikler ve güçlü ağrı kesicilerde sıklıkla görülür. Kullanmadan önce ilaçların prospektüslerini dikkatlice okuyun. Bulantıdan kurtulmak için dolu ya da boş bir mideye ilaç almanız gerekebilir. Ağrı kesici ilaçlara başvurmadan kendinizi daha iyi hissediyorsanız, doğal ağrı kesici yöntemleri konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Araç Tutması:
Araç Tutması da mide bulantısının sebeplerinden biridir ve bu az insanı etkiler. Bazıları, bulantının nedeninin arabanın arka koltuğuna oturmak olduğunu, bazıları ise camdan dışarı bakmanın bulantıya neden olduğunu fark eder. Nedenleri ortadan kaldırmak bulantıyı ortadan kaldırır.

Enfeksiyonlar:
Enfeksiyonlar sık olarak mide kramplarına, abdominal ağrıya vede bulantıya neden olabilir. Rota virüs gibi viral enfeksiyonlar bulantıya sebep olabilir, H.Pylori‘deki bakteri tarafında da enfeksiyonlar olabilir. Parazidik enfeksiyonlar, mide bulantısı ve kusmanın sebepleri arasında olabileceği gibi, diyareye (ishal) de neden olabilir.

Mide Bulantısı ve Nedenleri ile Benzer Yazılar:

27 Nisan 2014 Saat : 12:38

Mide Bulantısı ve Nedenleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed