Muğla ve Gezilecek Yerleri


Muğla ve Gezilecek YerleriMuğla
Ege Bölgesinin güneyinde yer alan ilimiz, Asar (Hisar) dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine özgü mimarisi, daracık sokakları ve herbiri ayrı ayrı turizm merkezi olan ilçeleri Bodrum, Fethiye, Köyceğiz, Marmaris ve Datça vs. ile tam bir turizm cennetidir.

Perşembe günleri kurulan Muğla Pazarı, Arasta , Muğla Müzesi , Muğla Evleri, Muğla’ya özgü dokuma kumaşlardan almadan, Muğla keşkeği yemeden, Çındar kavurması, Börülce teretoru yemeden, Muğla yerel düğününü görmeden, Karabağlar Yaylası’nda dolaşmadan sakın dönmeyin hepsi görülmeye değer.

Muğla ve Gezilecek Yerleri 1
Asar Tepe (Masadag – Mobolla)

Muğla kentsel sitinin üst yamaçlarında batı, güney ve doğuda dik bir şekilde yükselen ve üstü aynen bir düz yapıyı gösteren ve halk arasında Masa Dağ olarak da bilinen Asar Tepe ender bir doğal doku olmasının yanında önemli arkeolojik kalıntıları barındırır.

Kale, Muğla çevresindeki antik yerleşimler içinde savunmaya en elverişli ve en yüksek bir tepe üzerinde bilinen ve Hitit metinlerinde söz edilen “Mobolla” Kalesidir.

Bu alanın önündeki alt düzlükte II. bin Anadolu Hitit ve I. Bin Frig ve Urartu geleneklerini yansıtan ve Karya ve Lykia yöresinde varlığını geç dönemde de sürdüren açık hava kutsal mekanları görülür. Mobolla kalesinin dikdörtgen bloklardan oluşan sur kalıntıları günümüze kadar iyi korunmuştur. Kuzeydeki düzlüğe yakın yerinde ise yüksek teraslar üzerine oturtulmuş ve en az üç katlı olan ve harçlı moloz taşlardan yapılma bir ortaçağ sarayı bulunur. Mobollanın doğu ve batı üst yamaçlarında kaya mezarları bulunmaktadır.

Muğla ve Gezilecek Yerleri 2

Muğla Evleri

Hisar Dağı eteklerine doğru yoğun bir şekilde yer alan bu güzel evler, kentsel siluetli kırmızı kiremitli çatı, beyaz duvar ve üzerlerinden taşan yeşil ağaçlar üçlüsünün oluşturduğu nadide ve geleneksel dokuyu yansıtan büyük çoğunluğu avlulu ve iki katlı yapılardır.

Camileri

Kurşunlu Cami:
1493 yılında Esseyyit Sucaaddin tarafından yaptırılmış Muğla’daki diğer camilerden farklı özelliği kubbesinin kurşunla kaplı olmasıdır.
Şahidi Cami:
Önceleri Seyyid Kemalettin adına kurulan mescit iken, 1848’de Hacı Osman Ağa tarafından onarılmış ve genişletilmiştir. Camii avlusunda Şahidi Dedenin türbesi ve Seyyid Kemalettin ile İbrahim Dedenin mezarı vardır.
Ulu Cami:
Kentin en eski camisi olan Ulu Cami, Menteşe Sultanlarından İbrahim Bey tarafından 1334 yılında yaptırılmış, sonraki dönemlerde yine restore edilmiştir.

Muğla ve Gezilecek Yerleri ile Benzer Yazılar:

12 Şubat 2014 Saat : 2:15

Muğla ve Gezilecek Yerleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed