Mutfakta İşinize Yarayacak Pratik Bilgiler


Mutfakta İşinize Yarayacak Pratik Bilgiler

Balık kızartırken  çıtır çıtır olması için: Balığı kızartmadan önce belli bir müddet sütte beklettikten sonra  una bulayıp balığı kızartınca çok daha çıtır olacaktır.
Patateslerin beklerken filizlenmemesi için ne yapılır? Çuvalda veya başka yerde beklettiğiniz patateslerin filizlenmemesi için  aralarına  yeşil elmalar koyarsanız , beli bir zaman  sonra patateslerde oluşan filizlenmeyi ve bozulmaları engelleyecektir. Ve uzun süre bozulmadan   muhafıza edilir.
Patlıcanın acı suyu nasıl alınır? Pişirmek veya kızartmak için doğrayıp hazırladığınız  patlıcanların üzerine bir kaç kaşık toz şeker ve tuz ilave ederseniz  patlıcanda ki acı suyun çıkmasına yardımcı olacaktır.

Acı suyu çıkan patlıcanları kâğıt peçete (kâğıt havlu) ile siliniz.
Tereyağını  eritirken yanmaması için ne yapılır? Tereyağını eritirken yanmaması için üzerine bir kaç damla zeytinyağı damlattığınızda, tereyağının yanmasını engellemiş olacaksınız.
Portakal ve limon kabuklarından nasıl faydalanır? Portakal ve limonun kabuklarını atmayın,  rendeleyerek toz şekler ile karıştırıp   bir kavanoza doldurun ve kavanozu buzdolabında saklayın. Zamanı geldiğinde  kek ve kurabiye yapımında  kullanabilirsiniz.
Karnabaharın kokmaması ve  kararmaması için ne yapılır? Karnabaharı haşlarken haşlama suyun içerisine  bir miktar süt katarsanız, karnabaharın haşlanırken kötü kokmasını engeller ve beyaz kalmasına da yardımcı olur.
Makarnalar bir birine yapışmasını ve haşlarken taşmasını nasıl engellerim? Makarna için hazırlanan haşlama suyuna bir miktar sıvı yağ eklerseniz, makarnanın taşmasını ve bir birlerine yapışmasını engeller.
Patates püresi  daha katı ve sarı nasıl yapılır? Patates püresini hazırlarken içerisine karıştıracağımız tuz kadar toz şeker katarsak , püre daha katı ve sarı olacaktır.
Yumurta haşlarken çatlamaması için ne yapılmalı? Yumurta haşlarken çatlamaması için haşlama suyuna bir kaç kaşık sirke katarsanız yumurtanın çatlama riski azalacaktır.
Zeytinyağlı yemeklerin kararmaması için ne yapılır? Zeytinyağlı yemekler piştikten sonra kapaklarını, iyice soğumadan açmayınız, bu şekilde kararmalarının önüne geçmiş olursunuz.
Peynir nasıl daha kolay rendelenir? Buzlukta 10 dakika beklettiğiniz  peynir daha kolay rendelenir.
Limon kabukları ile ne yapılabilir?   Limon kabuklarıyla Çelik eşyaların parlatılmasın da kullanabilirsiniz.
Domates kabukları nasıl daha çabuk soyulur? Kaynar suyun içine daldırılan domatesler daha çabuk soyulacaktır. Kabukları yumuşayan domatesin kabuklarını bıçağın ters yüzü ile sıyırabilirsiniz.
Mayonez kesilmesi nasıl önlenir? Bir  yumurta sarısı ile 2-3 damla sirkeyi  çırpın. Üzerine birazda zeytinyağı ekleyip koyulaştırın. Bu karışımı kesilen mayoneze ekleyip karıştırırsanız mayonezin kesilmesini önlemiş olursunuz.

Mutfakta İşinize Yarayacak Pratik Bilgiler ile Benzer Yazılar:

26 Nisan 2014 Saat : 11:43

Mutfakta İşinize Yarayacak Pratik Bilgiler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed