Nar Ekşisi Nasıl Yapılır ve Nar Ekşisi Nasıl Tüketilir ?


Nar Ekşisi Nasıl Yapılır ve Nar Ekşisi Nasıl Tüketilir

Nar ekşisi yapmak için istediğiniz kadar narı ayıklayın. Tadının güzel olması için zarını ve uçlarını iyice temizleyerek, sadece nar tanelerinin olması, lezzeti açısından çok önemlidir.

Hatay’a özgü olan ve Eylül – Ekim ayları nar mevsimi olmasından dolayı, ekşisinin yapımı bu aylarda yapılmaktadır. Yapımı kolay ama oldukça zahmetli olan nar ekşisi, bazı bölgelerde imece usulü, toplu olarak yapılmaktadır.

NAR EKŞİSİ NASIL YAPILIR ?

Hatay yöresine has olan Nar Ekşisi veya Nar şurubu yada başka bir adıyla Hatay Şurubu olarak ta bilinen nar ekşisi yapmak için, sabah erkenden ağaçlardan narlar toplanır, genelde erkekler tarafından limon gibi yanlamasına ortadan ikiye ayrılır. Kadınlar önlerinde bulunan leğenlere nar tanelerinin dökülmesi için sopalar yardımıyla çırparak nar taneleri kabuklarından ayrılır.

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır ve Nar Ekşisi Nasıl Tüketilir 1-tile

Kabuklarından ayrılan nar taneleri file torbalara veya keten torbalara doldurulup temiz bir naylon yada Hatay tabiriyle tekne üzerinde tepelenmek vasıtasıyla ezilerek suları çıkarılıp kovalarda veya benzeri kaplarda toplanır. Daha sonra bu sular süzek le süzülerek ateşte kaynatılacak kazanın içine dökülür. Asıl iş nar suyunu iyice ve gerektiği kadar kaynatmaktır. İlk kaynamaya başladığı an dikkat edilmesi gerekir çünkü köpük oluşup taşabilir. Köpükler kevgir ya da süzeklerle kaynayan nar suyunun üzerinden alınarak dökülür. Veya kaynayan nar suyuna soğuk olan nar suyundan ilave edilerek kaynama hızı azaltılır. Nar suyu düşük ateşte iyice kaynatılarak yoğunlaştırılır. Bal kıvamına yakın yoğunluğa geldiğinde ocaktan indirilerek soğumaya bırakılır.Nar ekşisi artık hazırdır.

NAR EKŞİSİ NASIL TÜKETİLİR?

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır ve Nar Ekşisi Nasıl Tüketilir 4-tile

Nar ekşisi, yemek ve salatalarımıza katıldığında oldukça lezzetli olmasını sağlayan nar ekşisi çok ta  faydalıdır. Özellikle kısır, patates salatası ve normal salata gibi yemeklere farklı ve oldukça güzel bir lezzet katar.

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır ve Nar Ekşisi Nasıl Tüketilir ? ile Benzer Yazılar:

24 Mayıs 2014 Saat : 12:02

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır ve Nar Ekşisi Nasıl Tüketilir ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed