Nefroloji Nedir, Nasıl Teşhis Edilir ?


Nefroloji Nedir, Nasıl Teşhis Edilir

Nefroloji, böbrek, idrar torbası ve idrar yollarını da içine alan boşaltım sistemi ile alakalı rahatsızlıkların teşhis ve tedavisini yapan bir tıp dalıdır, dahiliyenin de alt dalıdır.

Nefroloji rahatsızlıkları nelerdir?

Nefroloji rahatsızlıkları, böbrek iltihabı (nefrit ve pyelonefrit), akut ve kronik böbrek yetmezliği, idrar yolu enfeksiyonu, böbreklerdeki rahatsızlıklardan kaynaklanan hipertansiyon bu kapsama girer. Nefrit, böbreklerde oluşan iltihaplı rahatsızlık olarak da isimlendirilir.

Böbreğin asıl görevi idrar üretimine yardımcı olmaktır. İnsan vücudunda böbreğe yardımcı olan yaklaşık 2 milyon kadar küçük nefronlar bulunur ve bu nefronlar 2 ana bölümden oluşur; bunlardan biri, glomerüllerdir. Böbreğe gelen kanın süzülmesine yarar, yani filtre görevi görür. Diğeri de tübüldür. Tübül ise glomerüllerden filtrelenmiş olan kanın idrara dönüştürülmesini sağlar,tübül uzun ve kıvrık borulardır.

Böbrek iltihabı neden oluşur?
böbrek-iltihabı
Böbrek iltihabı nedenleri enfeksiyonel veya enfeksiyonel olmayan şekilde ikiye ayrılır. Enfeksiyonel olmayan nefritler; glomerülonefrit ve tübüler nefrittir. Enfeksiyonel nefritler ise; üst idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Ülkemizdeki böbrek yetmezliğinin çoğunun esas sebebi glomerülonefrittir, belirtileri ile farklılıklar gösterebilir.

Böbrek iltihabının belirtileri

Kanda üre bulunması ve idrar tahlili ile kolayca tanı konabilir. Muayenede de göz kapaklarında şişlik, koyu renk yapılan idrar, tansiyonun yüksek olması, el ve ayaklarda şişlik. Eğer glomerülonefrit teşhisi konulmuş ise, tipini anlamak gerekir. Bu yüzden hastanın böbrek biyopsisi mutlaka yapılmalıdır.

Nefroloji Nedir, Nasıl Teşhis Edilir ? ile Benzer Yazılar:

28 Mayıs 2014 Saat : 11:35

Nefroloji Nedir, Nasıl Teşhis Edilir ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed