Niğde ve Gezilecek Yerleri


Niğde ve Gezilecek YerleriDoğal zenginliği bulunan Aladağlar da trekking için oldukça uygun. Aksaray’ın il olması Kapadokya’nın bir bölümünü Niğde’den koparıp gitmiş.
13. yy’da Anadolu’nun büyük ve önemli kentlerinden biri olması Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma bir çok tarihi eseri Niğde bünyesinde barındırmaktadır. Gümüşler kasabasında bulunan Bizans dönemi eseri olan Kaya Manastırı günümüğze kadar iyi korunmuş güzel bir örnektir. Değirmenli Kasabası’ndaki doğal mağara belediyenin ışıklandırması sayesinde rahatlıkla gezilebiliyor. Değirmenli yolundan gidilen Kavlaktepe’de 1990 yılında bir yeraltı şehri ortaya çıkarılmış, iki katı ortaya çıkarılan yeraltı şehrinin yeni bölümleri için çalışmalar devam ediyor.

Hasandağı’nın eteklerinde bulunan Altınhisar ilçesinin Keçikalesi Köyü, adını tepenin zirvesinde bulunan kaleden alıyor.

Niğde Kalesi
Alaaddin Tepesi’nin kuzeyine Selçuklular tarafından 13. yy başında yaptırılan kale, 1470 yılında onarım, 1955 yılında da restorasyon edilmiştir. Büyük bir bölümü çökmüş olan kalenin sağlam ayakta olan kuzeydeki kulesi Cumhuriyet’in ilanına kadar hapisane olarak kullanılmış. Alaaddin Tepesi’nin doğusundaki burçlarla, güneyindeki sur kapısı ayakta kalmış. Kalenin güneyinde ise Rahmaniye Camisi ve Alaaddin Camisi (1223)bulunmaktadır. Güneybatı eteğinde Sungur Bey Camisi (Ulu Cami) 1335 yılında yapılmış, 1470 yılında onarım, 1970 yılında da restorasyon görmüştür. Hüdavent Hatun Türbesi ise 1312 yılında yapılmış, 1962 yılında da iyi bir onarım görmüştür. Alaaddin Tepesinin batı eteğinde 14. yy başında yapılan Dış Cami bulunmaktadır.

Arkeoloji Müzesi
1409 yılında yapılan Ali Bey Medresesi’nde bulunmakta. (Ak Medrese) Müzenin yeni binası, Öğretmen Okulunun karşısına yapılmaktadır.Müzede Hitit, Roma, Bizans eserleri ile Ihlara’da bulunup sergilenen rahibe mumyası görülmeye değerdir.

Göllüdağ
Niğde’nin 20 km. kuzeyinde, Bozköy ile Kömürcü Köyü arasında bulunan Göllüdağ,bu bölgede Hititlerden kalma bir kentin kalıntıları bulunmakta. Surların çevirdiği alanda krater gölü oluşmuştur. Yapılan çalışmalarda kalıntılar arasında caddeler, yapılar, arslan kabartmaları bulunan 110 x 260 m ebatında saray veya tapınak olduğu sanılan bir yapı bulunmakta. Roma eseri olan su kemerleri de bulunmuştur. Kemerhisar bucağındaki 1,5 km. uzunluğunda olan ve kesme taştan yapılmış kemerler kentin su ihtiyacı için yapıldığı anlaşılmaktadır.

Tyana (Tuvanvua)
Bor ilçesinin 10 km. güneyinde, Kemerhisar bucağında bir Hitit kenti olan Tuvanvua’nın kalıntıları bulunmaktadır. Kentte, Hellenistik, Pers, Roma ve Bizans dönemlerini gördüğü anlaşılmaktadır.Çevre halkı arasında Kızhisar yada Kilisehisar diye adlandırılan ören yerinde 1.5 km uzunluğunda Roma su kemerleri görülebiliyor.

Niğde’de Yemeli
Niğde’de, değişik besinler tat vericilerle yöreye has yöntemlerle pişirilmesi ile kendine özgü bir tat kazanmıştır. Özel yemekleri arasında Niğde tavası, pancar çorbası, kuskus pilavı, ditme, tirit, Niğde çanağı, papara, oğma çorbası, mangır çorbası başta gelenlerdir. Tatlıları ise hüsmeni (güllü), halveter, köfter ve pekmez.

Yapmadan Dönmeyin
Aladağlar ve Bolkarlar’ın doğal güzellikleri görmeden, Kayaardı bağları, Narlıgöl, Kapadokya’nın bozulmamış fresklerinin bulunduğu Gümüşler Manastırını, Antik Tyana kentini, Alaaddin Camisini gezmeden, Aladağlar ve Bolkar dağlarının eteklerinde bulunan alabalık tesislerinde balık yemeden, Kent merkezinde Niğde tavası yemeden ve Niğde’nin önemli el sanatı olan halı ve kilimleri satın almadan dönmeyin.

Niğde ve Gezilecek Yerleri ile Benzer Yazılar:

8 Nisan 2014 Saat : 7:56

Niğde ve Gezilecek Yerleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed