Okay Temiz ve Hayatı


Okay Temiz ve HayatıOkay Temiz
Türk caz sanatçısı. Türk müziği ile ilgili ilk bilgilerini, musiki eğitimi almış annesinden edindi. Annesinin desteği ile Ankara Klasik Müzik Devlet Konservatuarında vurmalı çalgılar ve timpani eğitimi aldı. 1955’te profesyonel müzik yaşantısına başladı. 1957-1959 yıllarında Tophane Sanat Enstitüsü’nde eğitimini sürdürdü.

1959-1967 yılları arasında dans müziği orkestralarında çeşitli programlar yaptı. 1967’de Ulvi Temel orkestrası ile Avrupa’da dans lokallerinde bulundu. İsveç’te trompetçi Maffy Falay ile tanıştı ve sonradında “Sevda” grubunu kurdular. Bir diğer trompet ustası Don Cherry ile birlikte festivaller, konserler ve plaklar yaptılar. Afrikalı basçı Johnny Dyani’nin de gruba katılmasıyla birlikte New Hemsher kolejinde dersler verdiler.

1974’te kurduğu İsveç-Türk caz grubu Oriental Wind ile, batı kökenli enstrümanlar ile Türk enstrümanlarını bir araya getirerek ilginç bir sentez ortaya çıkardı. Temiz, 1990 yılına kadar İsveç’te çalışmalarına devam etti. Avrupa, Hindistan ve Amerika turları, konserler, albüm çalışmaları yaptı, seminerler vermeye devam etti. 1993’ten sonra çalışmalarına Finlandiya’da devam etti.

Selanik, Atina, Barselona, Budapeşte, Zürih, Ljubliana, Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Lizbon gibi Avrupa şehirlerinde Türk ve dünya ritimlerini tanıtmak için programlar, seminerler düzenledi. Ayrıca Kültür Bakanlığı Türk Müziği topluluğunda kadrolu sanatçı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de konserler verdi.

1998 yılında Kültür Bakanlığı, Devlet Sanatçısı unvanını verdi.

Okay Temiz ve Hayatı ile Benzer Yazılar:

25 Şubat 2014 Saat : 10:21

Okay Temiz ve Hayatı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed