Öksürük Ve Nedenleri


Öksürük: Başta üst solunum yolu rahatsızlığı olmak üzere, pek çok hastalığın ortak belirtisidir. Etkin bir tedavi uygulanması için öksürüğe eşlik eden belirtilerin doğru olarak  değerlendirilmesi çok önemlidir.

Öksürük vücudun bir savunmasıdır!
“Öksürük aslında bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarının temizlenmasine yarayan bir savunma mekanizmasıdır.

Öksürük, balgamlı-balgamsız ve kronik-akut olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırılabilir. Balgamsız öksürük, kurudur ve boğazda bir gıcık oluşturur. Eğer öksürükle birlikte balgam denilen sıvı geliyorsa buna “prodüktif öksürük” denir. 3 hafta ve daha uzun zaman süren öksürükler kronik öksürüktür. Akut öksürük enfeksiyonları sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerden dolayı oluşur. Kronik öksürükler bazen yıllar sürebilir.
Öksürüğün nedeni psikolojik te olabilir
Nezle ve grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması da, kuru öksürüğe neden olan hastalıklar arasına girmektedir. Sinüzit, bronşit veya sigara içimi de balgamlı öksürüğe sebep olabilir. Ayrıca; kronik kulak problemleri, uzun süre kullanılan tansiyon ilaçları da öksürük nedenleri arasına girmekte. Zaman zaman öksürüğün nedeni psikolojik de olabilmektedir.
Sigara tüketimi ciddi hastalıkların teşhisini geciktirebilir
Sigara içen tiryaki kişilerde zaman içinde sigara sayısının artmasına bağlı olarak, bronşlar balgam üretmeye başlar. Bu durum sürekli olursa, öksürüğün artmasına ve kronik hale gelmesine neden olabilir. Bu tip hastalar, öksürüklerinin  sigaraya bağlı olduğunu düşünerek, ciddiye almaz taki, balgamlarında kan gördüklerinde öksürüğün başka bir nedene bağlı olduğunu düşünerek doktora başvururlar. Bu gibi durumlar,  öksürüğün altında yatan ciddi bir hastalığın teşhisini geciktirebilir.
Şiddetli öksürük bayılmaya neden olabilir
Şiddetli öksürük krizleri, özellikle de kuru öksürük, kişilerde krizlere neden olabilmektedir. Bu şiddetli öksürükler; baş ağrısı, baş dönmesi hatta bayılmalara bile neden olabiliyor. Bu  çok şiddetli öksürükler kasları yorar, bu da idrar kaçırılmasına göğüs kafesinde ağrılara ve fıtık oluşturan hastalıklara kadar birçok soruna yol açabilmektedir.
Süt- bal- karabiber öksürüğe birebir
Öksürükleri yumuşatmak için, sütün içerisine bal karıştırmak veya balın içerisine karabiber atmak doğal bir çözüm olarak yararlı olabilir. Bunun yanında, en etkili öksürük ilacı, günde 2-2,5 lt su tüketimi olduğu unutulmamalıdır.
Tedavi öksürüğe değil nedenine yönelik olmalı
Kronik öksürüklerde tedavi şeklini öksürüğe neden olan hastalık belirler. Örneğin kalp yetmezliğinden kaynaklanan bir öksürük söz konusu ile öksürüğün geçirilmesi ancak kalp yetmezliğinin tedavisi ile mümkün olabilir. Aynı şekilde alerji nedeniyle oluşan öksürük, alerjinin tedavi edilmesi ile durdurulabilir.
Bilinçsiz kullanılan öksürük şurupları öksürüğün şiddetini artırabilir
Doktor tavsiyesi dışında öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Kuru bir öksürükte, balgam söktürücü şurup kullanmak öksürüğün şiddetinin artmasına yada balgam çıkarması gereken bir öksürükte, öksürük kesici şurup kullanmak balgam çıkmasına engel olabilir.
Mutlaka hekime başvurulması gereken durumlar
Öksürük tedavilerinde; öksürüğe neden olan hastalık tanısının gecikmemesi ve tedavi süresinin daha kısa sürmesi için, ilaç yada  şurup kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.
• Öksürük, 3 haftadan daha uzun sürüyor ve antibiyotik tedavisine cevap vermiyorsa,
• Öksürükle birlikte yüksek ateş ve ciddi nefes darlığı varsa,
• Balgamda kan görülüyorsa  mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Öksürük Ve Nedenleri ile Benzer Yazılar:

17 Aralık 2013 Saat : 9:31

Öksürük Ve Nedenleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed