Ordu Ve Gezilecek Yerleri


Şehir merkezinin belirli bir alanındaki betonlaşmaya gözlerinizi kaparsanız yine de Karadeniz’in henüz bozulmamış kentlerinden biri.
Sahil boyunca cafeleri, restoranları, parkları ile bir turizm merkezi sanki Ordu. Ekonomisinden fındığı atmış da tüm hatları ile turizme yönelmiş gibi.
Eski evleri, kumsalları, adım başı size kendisini hissettirecek tarihi ile keşfedilmeyi bekliyor.

…Ve akşam indiğinde kente, sahilde sanki bir podyumdan çıkmışçasına arz-ı endam eden insanlarıyla diğer yüzünü de gösteriyor.

Gezilecek Yerler
Ordu’da görülecek çok şey bulacaksınız. Hemen sahildeki Eski Kilise ile başlayabilirsiniz turunuza. Yine Kilise’nin hemen arkasındaki Taşbaşı Mahallesi’nde şimdi koruma altına alınan geleneksel Ordu evlerini Arnavut kaldırımları arşınlayarak görebilirsiniz.

Şehrin içideki Paşaoğlu Konağı da mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Bir 19. yüzyıl evinin restorasyonu. Şu an etnografya müzesi olarak kullanılıyor. O dönemin yaşantısını görmek açısından ilginç. Ordu’ya 1 km uzaklıktaki Bozukkale sahilinde de M.S. 5. yüzyıldan kalma harabeleri görebilirsiniz.
Yason Burnu’ndaki Eski Kilise’ye de uğrayın; Altın Post’u arayan Argonatlar’ın buraya uğradığını da unutmayın.

Hakkında birçok söylece olan Kurul Kayaları da görmeye değer yerlerden.
Çambaşı Yaylası kesinlikle unutulmamalı ve kesinlikle görülecek yerlerden.1850 metre yükseklikteki yaylada temiz havayı, olağanüstü doğa manzaraları eşliğinde içinize çekin.

Daha da yüksekten hoşlanıyorsanız Karagöl sizin için bulunmaz nimet. Ulaşımı biraz zor, ama değer. Ordu Fatsa arasındaki Bolaman Konağı da ‘eski tatlar’ açısından ilginç bir mekân.

Denize girmek istiyorsanız, Ordu-Fatsa arasındaki Caka’ya veya Ordu-Perşembe arasındaki Efirli’ye gidebilirsiniz. Aslında, Ordu-Fatsa arasında birçok koy da denize girmek için çok uygun. Ünye’de Çamlık da denize girilebilecek yerlerden.

Ordu Ve Gezilecek Yerleri ile Benzer Yazılar:

30 Eylül 2013 Saat : 11:21

Ordu Ve Gezilecek Yerleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed