Orhan Kemal ve Hayatı


Orhan Kemal ve Hayatı

15 Eylül 1914 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesinde dünyaya geldi. Toplumsal, gerçekçi romanın, usta kalemi, öykü ve roman yazarı.
Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü olan Orhan Kemal’in babası ilk, Kastamonu milletvekili olan ve seçildiği Adalet Bakanlığı görevinden 3 gün sonra istifa ettirilip, hemen hemen tüm İstiklal Mahkemeleri’nde yargılanan, Abdülkadir Kemali Bey’dir. 1930 yılında dönemin ilk partisinden Ahrar Fırkası’nı kurmak ve gazete çıkarması yüzünden öldürülme korkusundan dolayı Suriye’ye geçmiştir, bu yüzden, ortaokul son sınıfta öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.

İki yıla yakın bir süre Suriye ve Lübnan’da kalan Orhan Kemal 1932 yılında Adana’ya babaannesinin yanına dönmek durumunda kalmış, hamallık ve çırçır fabrikalarında çalışır, daha sonra ambar memurluğu ve katiplik gibi işlerde çalışır. 1937 tarihinde fabrikada çalışan Nuriye hanım ile evlenir ve 1938′de ilk çocuğu Yıldız doğar.

Askerlik görevini yapmak üzere Niğde’ye gider. Askerde orhan Kemal yabancı rejimler lehine propaganda ve isyana muharrik suçlarından dolayı yargılanmış ve 5 yıl hüküm giyer. Kayseri, Adana ve Bursa cezaevlerinde bu hükümlülük süresini tamamlar.Bursa Cezaevi’nde yatmakta olan Nâzım Hikmet‘le tanışması yaşamının ve yazarlığının en önemli dönüm noktası olmuştur. Dergilere Raşit Kemali, Raşit Kemal, Orhan Raşit gibi takma isimlerle şiirlerini yollamıştır. Yine yeni Nesil, Varlık gibi dergilere öyküler göndermiştir. 1943′te özgür bırakılmış ve Adana’ya döner.
Amelelik ve sebze nakliyeciliği yapar, ayrıca Adana Verem Savaş Derneği’nde katiplik yapmıştır. 1950 yılında İstanbul’a yerleşen Orhan Kemal yazılarıyla hayatını kazanmaya başlar. Hayatının son döneminde Bulgaristan ve Romanya ‘daki Yazarlar Birliği konuğu olarak ve asıl sebep olarak tedavi amacıyla Soyfa’ya gitmiştir. 2 Haziran 1970 ‘te Orhan Kemal Sofya’da tedavi gördüğü hastanede, beyin kanaması yüzünden hayata veda etmiş, İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Eserleri:

ROMAN:
Baba Evi , Avare Yıllar, Murtaza, Cemile , Bereketli Topraklar Üzerinde, Suçlu, Devlet Kuşu , Vukuat Var, Gavurun Kızı, Küçücük, Dünya Evi , El Kızı , Hanımın Çiftliği , Eskici ve Oğulları , Gurbet Kuşları , Sokakların Çocuğu , Kanlı Topraklar , Bir Filiz Vardı , Müfettişler Müfettişi , Yalancı Dünya , Evlerden Biri, Arkadaş Islıkları , Sokaklardan Bir Kız, Üç Kağıtçı, Kötü Yol, Kaçak, Tersine Dünya.

ÖYKÜ:
Ekmek Kavgası , Sarhoşlar Çamaşırcının Kızı 72. Koğuş Grev ,Arka Sokak Kardeş Payı , Babil Kulesi, Dünyada Harp Vardı ,Mahalle Kavgası ,İşsiz ,Önce Ekmek ,Küçükler ve Büyükler (ölümünden sonra)

OYUN:
İspinozlar,72.Koğuş

ANI:
Nazım Hikmet’le Üç buçuk Yıl

İNCELEME:
Senaryo Tekniği ve Senaryoculuğumuzla İlgili Notlar

RÖPORTAJ:
İstanbul’dan Çizgiler

Orhan Kemal’in sinemaya uyarlanmış eserleri :
Suçlu , Devlet Kuşu, Baba Evi, Avare Mustafa, Murt aza ; Bekçi, El Kızı, Vukuat var, Sokaklardan Bir Kız, Bereketli Topraklar Üzerinde, Kaçak , 72. Koğuş , Eskici ve Oğulları, Tersine Dünya

Orhan Kemal ve Hayatı ile Benzer Yazılar:

21 Mart 2014 Saat : 12:29

Orhan Kemal ve Hayatı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed