Osman Zeki Üngör ve Hayatı


Osman Zeki Üngör ve Hayatı

Osman Zeki Üngör, 1880’de İstanbul Üsküdar’da doğdu. Babası Hüseyin Bey’dir. Beşiktaş Askeri Rüştiyesi’ndeki askeri eğitiminden sonra 1891’de Osmanlı saray bandosu Mızıkayı Hümayun’a girdi. Orkestradaki başarısı II. Abdülhamit’in dikkatini çekti ve konser kemancısı olarak yetiştirilmesini sağladı. Kemancı Vondra Bey’den keman, Aranda Paşa’dan da müzik nazariyatı dersleri aldı.

Ve operaya baş kemancı olarak atandı. 1908 yılın da binbaşı rütbesi ile Saray Orkestrası şefi oldu. Sadece askeri marşlar ve fantezi parçalar çalan ve saray mızıkasından Avrupa standartlarında bir senfoni orkestrasının oluşmasına katkıları oldukça büyüktür.

İstanbul Erkek Lisesi’nde müzik öğretmenliği yapmıştır.

Birinci Dünya Savaşı sırasında 1917-1918 yılları Viyana, Dresden, Münih, Berlin, Budapeşte ve Sofya’da Kızılhaç yararına birçok kez konserler verdi. Türk Senfoni Orkestrasıyla saray dışında Union Française de halk için konserler verdi.

11 Mart 1924’te orkestra ile birlikte Ankara’ya gidip Yeni Sinema’da senfonili konser verdi. Bu, şehrin tarihinde bir ilk olmuştu. Sonraları orkestra, Risalet-i Cumhur Musiki Heyeti adını alarak Cumhurbaşkanlığına bağlandı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın ilk şefi ve Şair Mehmet Akif Ersoy’un sözlerini yazdığı, Türk İstiklal Marşı’nı, 1922’de besteleyerek günümüzdeki haline getirmiştir. Birçok ünlü bestecilerin keman konçertolarını Türkiye’de çalan ilk Türk kemancımızdır. Besteci olan Ekrem Zeki Ün’ün babasıdır. Soyadı Kanunu çıktığında Üngör soyadını aldı. Oğlu Ekrem Zeki Bey, ise Ün soyadını almıştır.

27 Nisan 1924 yılında Ankara’ya yerleşti. Ankara’da kurulan Musiki Muallim Mektebinde 1924-1934 senelerinde müdürlük yaptı. Günümüzdeki konservatuar binasını ve konser salonunu yaptırdı. Yine Musiki Muallim Mektebi konservatuvarının temelini oluşturdu. Üstün sanat yeteneği olan gençlerin Avrupa’da müzik öğrenimi görmelerini sağlayan kanunun çıkarılmasında önemli katkısı olmuştur.

1934’te kendi isteği ile emekliye oldu. Orkestra şefi olarak yerine Ahmet Adnan Saygun, Musiki Muallim Mektebi müdürü olarak Salahaddin Bey getirildi. Emekli olunca İstanbul’a döndü. Oğlu Ekrem Zeki’yi de kemancı ve müzik öğretmeni olarak yetiştirdi.

Osman Zeki Üngör, 28 Şubat 1958’de İstanbul’da vefat etti. Özel izinle askeri bando mezarı başında İstiklal Marşı çalmıştır. Mehmet Akif Ersoy’la birlikte mezarında İstiklal Marşı çalınan ikinci kişidir.

İstiklal Marşı dışındaki başlıca eserleri:

  • İlim Marşı,
  • Azmü Ümit Marşı,
  • Töre Marşı,
  • Türk çocukları,
  • Cumhuriyet Marşı.

Osman Zeki Üngör ve Hayatı ile Benzer Yazılar:

8 Mart 2014 Saat : 1:54

Osman Zeki Üngör ve Hayatı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed