Pamukkale Travertenleri ve Travertenler Nasıl Oluşur?


Pamukkale Travertenleri ve Travertenler Nasıl Oluşur

Pamukkale travertenleri:

Traverten;
Basınç altında, içerisinde erimiş karbon dioksit bulunan, yeraltı suları, geçtikleri bölgelerde bulunan kalsiyum karbonatı (CaCO3) eriterek taşır. Suyun aniden, basınçsız ortama çıkması ve karbondioksitin uçması sayesinde, suda erimiş halde bulunan kalsiyum karbonat çok ince katmanlar halinde kayaların üzerine çöker.İşte bu birikim sayesinde, zamanla pamuk görünümlü, yumuşak hatları olan travertenler oluşur.

Pamukkale;
Türkiye’nin güneybatısnda bulunan Denizli ilinde doğal bir mevkidir.

Pamukkale travertenleri;
Pamukkale Travertenleri ve Travertenler Nasıl Oluşur 1

Türkiye Devleti sınırları içerisinde ve Denizli ilinde bulunan travertenlere “Pamukkale Travertenleri” denir.
Pamukkale termal kaynaklar yönünden zengin bir bölgedir. Burada çıkan kaynak sularının sıcaklığı 35-100 derece arasındadır. Bu şekilde olan toplamda 17 kaynak bulunmaktadır. Kaynaklar antik dönemden bu yana akmaya devam etmektedir. Pamukkale’deki sıcak su kaynakları sayesinde oluşan doğal kanal vasıtasıyla bugünkü traverten yataklarına gelmiştir.

Traverten katlarına dökülen bu kaynak suları, kayalarda çökelmelerin oluşmasına neden olmuştur.Kayalara dökülen 35 derece sıcaklığında olan su, kalsiyum ve hidrokarbonat yönünden oldukça zengindir. Havayla temas etmesinden sonra karbondioksit ve karbonmonoksit bu travertenlerden ayrılıyor ve kalsiyum karbonat çökeltisi oluşmasına neden olur. Kalsiyum karbonat doğal beyaz renklidir ve zamanlada sertleşerek kaya gibi sert bir hal almaktadır.

Katmanlı havuzcuklar ve katkat seddelerinde, çökelmekte olan kalsiyum karbonat, ilk başlarda yumuşak jel halinde, zamanla da sertleşerek “traverten” olmaktadır. Ziyaretçilerin bu katmanlar üzerinde gezmesi ve oynanması, yumuşak halde olan kalsiyum karbonatların ezilip dağılmasına ve çökelme dengesinin bozulmasına sebep oluyor.
Buda doğal güzelliğin zamanla zarar görmesine hatta yok olmasına neden olabilmektedir.

Pamukkale Unesco tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Pamukkale travertenlerin sağlığa faydaları:

Pamukkale travertenleri görsel zenginliğin yanında kalp rahatsızlığı, romatizma, göz ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

.

Pamukkale Travertenleri ve Travertenler Nasıl Oluşur? ile Benzer Yazılar:

6 Mayıs 2014 Saat : 10:51

Pamukkale Travertenleri ve Travertenler Nasıl Oluşur? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed