Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi


Panik Atak Belirtileri ve TedavisiPanik Atak

Yoğun aşırı korku ve huzursuzluk durumunun olduğu, aniden başlayıp, rahatsızlığın 10 dakika içinde en üst düzeye ulaştığı ve 13 adet vücutsal ve düşüncesel belirtiden, en az 4 ünün tespit edildiği bir kaygı nöbetidir.Günümüzün değişken, yaşam ortamlarında, yaşam kaygısınınn artması, maddi ve manevi sıkıntı ile belirsizlik durumdan kaynaklanan hiçlik duygusunun çoğalmasına, paralell ortaya çıkan panik atak, tüm dünyada toplum sağlığını tehdit eder boyuttadır.

Uzmanlar tarafından psikolojik bir sendrom olarak tarif edilse de hasta, çoğunlukla yaşadıklarının gerçekten fiziksel kaynaklı sorunlar olduğunu, fakat kimsenin hastalığının gerçek sebebini bulamadığını düşünmektedir.

Panik atakğın 13 belirtisine göz atalım:

1- Çarpıntı,kalbin hızlı atması ve kalp sesini duyuyor gibi hissetme,
2- Aşırı terleme,
3- Titreme veya sarsılma hissi,
4- Boğulma ya da nefes alamama, nefesinin yetmediği hisleri,
5- Tıkanma ,soluğun kesilmesi hisleri,
6- Göğüste bir rahatsızlık hissi veya göğüste ağrı,
7- Bulantı ya da karında ağrı veya karında bir rahatsızlık hissi,
8- Baş dönmesi, dengesizlik , basta sersemlik hissi ,bayılma hissi ,yere düşecek gibi hissetme,
9- Çevreyi olduğundan farklı ,sanki gerçek değil gibi hissetme ya da kendini çevredekilerden ayrılmış, olağandışı ,farklı bir şekilde algılama hali,
10- Kontrolü kaybetme, delireceğini düşünme korkusu,
11- Kalp krizi geçireceği ya da öleceği korkusu,
12- Uyuşma, hissizlik, yanma, karıncalanma hisi,
13- Üşüme, ürperme ,soğuk ya da sıcak basmaları, basından aşağı kaynar su dökülmüş veya hamama girmiş gibi hissetme.

Panik atakın sebepleri ?
Panik bozukluğu, travma sonrası stres , sosyal fobi ve diğer fobiler, saplantı-zorlantı bozukluğu, madde kullanımına ya da vücutsal bir hastalığa bağlı kaygı bozuklukları sebep olabilir.

Panik atak sebepsiz başlayabileceği gibi, belli bazı durum ya da ortamlara bağlı da olabilir. Mesela korkulan bir hayvan (örümcek, kedi,köpek,fare,yılan görmek gibi), kalabalık bir ortamdaki bir faaliyet (konuşma, yemek yeme gibi) bir durumdan sonra da başlayabilir.

Panik bozukluğu :
Panik ataklarının aniden, beklenmedik zamanlarda ve tekrarlanması ve en az 1 ay süreyle bu atakların tekrarlanacağı yönünde bir kaygı, panik atak sonucunda olabileceğini düşündüğü şeylerle (ölmek, delirmek, kalp krizi geçirmek seklinde ) ilgili kaygı duyma veya bu ataklarla ilgili olarak bazı davranışlarında değişiklikler oluşması şeklinde bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık bir madde bağımlılığı ya da başka bir vücut ya da psikiyatrik bir rahatsızlığa bağlı değildir.

Agorafobi:
Panik bozukluğu agorafobili ya da agorafobisiz olabilmektedir. Agora pazar yeri, toplantı yeri ,geniş meydan anlamına ,fobi ise korku anlamına gelir. Kişi yalnız kalmaktan kaçmanın ,o ortamdan uzaklaşmanın kolay olmayacağı ya da her hangi bir rahatsızlık hissetme durumunda yardim alamayacağını düşündüğü topluma açık yerlerde olmaktan korku duymaktadır.

Bu kişilerde görülen bazı ortak özellikler :

Tek başına dışarıya çıkamama ve yanlarına başka bir kişiyi de alma , kalabalık caddelerden geçememe, kalabalık mağaza, marketlere girememe, kapalı ortamlar (tünel, köprü ve asansörler gibi) ve kapalı araçlar (metro,otobüs, uçak gibi) dan çekinme diye sıralayabiliriz. İleri aşamalarda kişiler evlerinden çıkmayı reddedip, çevrelerindeki insanları da kendileri gibi evde tutmaya zorlayabilirler. Evli olanların sosyal ilişkiler bozulup, boşanmalara kadar gidebilir.

Panik bozukluğun da gelişimsel ve çevresel faktörler:
Çocuklukta yaşanan seperasyon (çocukluk döneminde anne-baba sevgisinin olmaması,yaptıklarının anne ve babanın düşünceleri ile uygunluk göstermemesi halinde terkedilecegi korkusu) anksiyetesi”nin panik bozukluk ve agorafobi ile ilişkisi olduğu iddia edilmekte. Boşanma sebebiyle daha çocukken anne-babadan ayrılan insanlarda panik atak
daha fazla görülmektedir.
Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi 1

Tedavi yöntemleri :

1- İlaç tedavisi: En az 2-3 ay olmak üzere ,doz yavaşça yükseltilerek kullanılmalıdır.
2- Bilişsel-davranışçı tedavi: Kişiye panik atakları ile ilgili olan yanlış bilgileri ve inançları gösterilir. Yanlış anlayıp, algıladığı hislerin kendini ölüme götürmediği ,bunların kısa sureli olduğu . Böyle bir şey olduğunda durumu atlatmak için yapacağı şeyler gösterilir.

Hastalığın tedavisinin önemi:
Vakaların % 40-80′inde majör depresyon dediğimiz tablo hastalığa eklenip,durumu ağırdır. Kişiler bahsetmemesine rağmen intihar riski yüksektir. Hastaların % 20-40′inda alkol ve madde bağımlılığı görülmekte. Kişi ilerleyen dönem de eve bağımlı hale gelebilmekte ya da hastane,eczane gibi yerlere yakın olmayı tercih etmektedir. Hasta bu konuya alakalı olmayan doktorlara gidip ,gereksiz ya da yanlış tedaviler olmaktadır. Çevresi ile iletişimi bozulan kişinin mesleki, sosyal, ailesel işlevselliği de azalmaktadır.

Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi ile Benzer Yazılar:

9 Şubat 2014 Saat : 4:13

Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed