Pankreas İltihabı ve Tedavisi


Pankreas İltihabı ve  Tedavisi

Pankreasın (Pankreatit) çeşitli sebeplerden dolayı iltihaplanmasıdır. Hastalığın yeni ve ani olarak başlayan türüne akut pankreas iltihabı, uzun süreli ve yavaş seyirli olan çeşidine de kronik pankreas iltihabı denir. Pankreas iltihabının dikkate alınması gerekeni, akut pankreas iltihabıdır. Kronik pankreas iltihabı, akut pankreas iltihabının devamı değildir, farklı sebeplerle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Akut pankreas iltihabı şiddetli kanamaya neden olan ciddi bir rahatsızlıktır.Pankreas hem iç hem de dış salgı bezi olarak görev yapar.

Salgıladıkları enzimler pankreasta olduklarında inaktif olurlar. İnaktif enzimler sindirim sisteminin bazı yerlerinde aktifleşir ve protein, yağlar ve karbonhidratların sindirimini sağlarlar. Akut pankreatit durumda ise bu enzimler pankreastayken aktif olurlar bu nedenle dokuların parçalanmasına neden olurlar.

Akut pankras iltihabının iki çeşidi bulunur, birincisi akut pankreatitin çoğunluğunu oluşturan hafif iltihaptır. Bir müdahaleye gerek olmadan kendiliğinden iyileşir ve pankreasta kalıcı hasara neden olmaz. İkincisi ise pankreas ve çevre dokularda ciddi tahribata ve dolayısıyla ölüme yol açan akut nekrotizan pankreas iltihabıdır. Acilen cerrahi müdahale gerekir. Çünkü dolaşımı, solunum ve böbrekleri etkiler.

Akut Pankreatitin Sebepleri:

Safra kesesinde oluşan taşlar akut pankreas iltihabının büyük sebeplerindendir. Taş safra kanalına gelirse bu kanalda bir tıkanmaya neden olabilir ve kanaldan zorlukla geçerek pankreasta tıkanıklığa neden olabilir.Bu nedenle basınç artışına, hasara neden olabilir. Bu nedenle dokular enzimler tarafından parçalanır. Diğer bir sebep ise alkol kullanımı, alkol doğrudan ya da dolaylı yoldan sebep olur.

Akut Pankreatit Tanısı

Yapılan kan testlerinde amilazın yüksek çıkması tanı için önemli. Hastayı dinleyerek ve bulgulara bakılarakta tanı konulabilir. En doğru sonuç iki saatlik idrarda toplam amilaz değerine bakılarak elde edilir. Eğer idrarda bir saat içinde 300 üniteden fazla amilaz atılıyorsa, tanı için bu çok daha önemlidir. Pankreas iltihabında böbrekten amilazın atılımı kreatinin atılımdan beş kat daha fazla ise teşhis için önemli. Yine plevral sıvıda amilazın yüksek olmasıda tanı için önemlidir.

Akut Pankreatit Tedavisi

Akut pankreas iltihabı tedavi yönteminde, kaybedilen sıvı ve mineraller aynen yerine konmalıdır. Şayet pankreas iltihabı kanamalı ise kan nakli gerekebilir. Kan şekerinin yükseldiği durumlarda ise küçük dozlarda hafif insülin verilebilmektedir. Kalsiyum miktarının azaldığı durumlarda da kalsiyum-glukonat verilebilmekte. Bunun yanında pankreasın istirahate alınması için midenin devamlı boşaltılması ve besin kısıtlaması gerekmektedir.

Pankreas iltihabı safra taşı ile birlikte görülüyorsa safra taşının alınması gerekir. Eğer herhangi bir rahatsızlıa neden olmayan safra taşları var ise almaya gerek duyulmaz. Bu şekilde ölüm ve hastalığın kötü bir durumda seyretmesi ihtimalini aza indirmiş olunur. Tedavi ile olumlu sonuç alınmazsa cerrahi yöntem uygulanmaktadır.

Pankreas İltihabı ve Tedavisi ile Benzer Yazılar:

7 Nisan 2014 Saat : 10:07

Pankreas İltihabı ve Tedavisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed