Parayı Kim Buldu ,Parayı Lidyalılar Bulmadı, Parayı Kim İcat Etti ?


  • Anasayfa
  • Parayı Kim Buldu ,Parayı Lidyalılar Bulmadı, Parayı Kim İcat Etti ?

parayı-kım-buldu

Yaşantımızın her anında olmazsa olmazlarından, cebimizden eksik edemediğimiz, her çeşit alışverişlerde kullandığımız ve o olmadığında sanki hayatımız da çok şeyin eksik olduğunu sandığımız Para, günümüzden yaklaşık 3000 yıl kadar önce icat edildi.

Parayı bilinenin aksine Lidyalılar değil Asur kavmi icat etmiştir. M.Ö. 7.yy.da Asur kralı Sanherip, tarihi kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ” Tanrıdan aldığım ilhamla, kilden bir kalıp yaptım, içine bronz döktüm ve yarım şekel paraların üzerinde olduğu gibi üzerilerine farklı hayvan motifleri yaptım” sözleri gösteriyor ki, kalıplara döktürdüğü sikkelerin bronzdan yapıldığı ve bir değişim aracı yani para olarak kullanıldığı anlaşılıyor.

Fakat Asuslular parayı ilk icat eden ve ilk kullanan kavim olsa da, yaptıkları paranın toplum tarafından çok kullanılmamasından dolayı, daha sonra parayı Lidyalılar popüler hale getirerek kullandıklarından dolayı, parayı bulan Lidyalılar olarak bilinmektedir. Bu konuda başarılı olmalarının en önemli sebeplerinden biri, Lidyalıların paraları yaparken altın dökmeleri olmuştur. Yine Lidyalıların ekonomik yönden güçlü olmaları, Lidya parasının daha popüler olmasına faydalı olmuştur.

Parayı Kim Buldu ,Parayı Lidyalılar Bulmadı, Parayı Kim İcat Etti ? ile Benzer Yazılar:

24 Mayıs 2014 Saat : 11:18

Parayı Kim Buldu ,Parayı Lidyalılar Bulmadı, Parayı Kim İcat Etti ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed