Pazı Bitkisinin Faydaları


pazi-bitkisinin-faydalari

Faydalarını duyduğunuzda eminim evinizden eksik etmeyeceksiniz

Türkiye’de oldukça fazla bulunan pazı bitkisi (Pezik), ıspanak ailesinin önemli sebzelerinden biri olduğunu belirten Uzman Diyetisyen, pazının her derde deva olduğunu söylüyor.

Pazı bitkisinde E vitamini, magnezyum ve kalsiyum minerallerini de bulundurduğunu ve faydalarını ise şöyle:

Diyabete karşı etkili,
Şeker hastalığı bulunanlar her şeyi yiyemez ve yediklerine dikkat etmek zorundadır. Ama diyabet riski altında olanlar rahatlıkla pazı tüketebilir. Çünkü bu şifalı sebze, kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardım eden siringik asit ve lifler içerir.
Kemikleri korur,
Önemli miktarda kalsiyum, magnezyum ve K vitamini içerir. Bu nedenle kemik sağlığını koruyan oldukça faydalı bir bitkidir. Kemikleri güçlendirir ve kemiklerin büyümesine, gelişimine yardım eder. Ayrıca dişlerin güçlenmesini de sağlar.
Antikanser özelliği var,
Birçok yeşil yapraklı sebzede olduğu gibi antioksidan özelliği olan bir sebzedir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde, antikanser özelliği bulunur, kansere karşı koruyucudur. Özellikle de kolon kanserini önlemeye yardım eder.
Göz sağlığını korur,
Yüksek miktarda beta karoten içerdiğinden göz sağlığını korumaya yardım eder. Glokom, gece körlüğü gibi göz rahatsızlıklarına iyi gelir.

Pazı Bitkisinin Faydaları ile Benzer Yazılar:

16 Ocak 2016 Saat : 11:28

Pazı Bitkisinin Faydaları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed