Pekmezin Çocuk Sağlığına Faydaları


Pekmezin Çocuk Sağlığına Faydaları

Pekmezin Çocuk Sağlığı İçin Önemi
Beslenmede büyük bir rolü olan pekmez çocuk gelişimine doğrudan etkili bir besindir. Enerji kaynağı olan pekmezin şeker yerine kullanılabilir ve büyük bir mineral kaynağıdır.

Pekmez, çocukların gelişimi için önemli mineraller içerir. Özellikle çocukların beslenmesinde önemli olan karbonhidrat ve proteinler pekmezde oldukça bol oranda bulunur. Çünkü Anne sütünden sonra, çocuğun iyi beslenebilmesi için karbonhidrat ve protein desteğine ihtiyacı vardır.

Şeker Yerine Pekmez Kullanın
Sakkarozun, glikoza ve fruktoza ayrılabilmesi için, organizmada sukraz enzimi bulunması gereklidir. Anne sütünün olmadığı dönemde, karbonhidrat kaynağı ve tatlandırıcı olarak şeker(çay şekeri) kullanılması çok uygundur. Yine, insan beynini enerji kaynağı , glikozdur, glikoz alınmadığı takdirde beyindeki gelişme de duraklama ve yavaşlama olur. Şeker kana çok kolay geçer, üzümde ve pekmezde bol miktarda, glikoz ve fruktoz olarak basit karbonhidrat formunda bulunur. Sindirim sisteminde parçalanması gerekmez ve dolayısıyla doğrudan emilime uğrar.

Zengin Mineral Kaynağı

Pekmez: Demir, Fosfor, Çinko, Magnezyum, Potasyum açısından zengin mineraller içerir. Magnezyum ve Potasyum, sinir sisteminin düzenli çalışması için gerekir. Magnezyum ve potasyum da kuru üzüm veya pekmez tüketimiyle karşılanabilir. Çinko da, cinsiyet gelişimi, büyüme ve gelişme için gereklidir. Kalsiyum yönünden de zengin olan pekmez, kemik gelişimi, sağlıklı büyüme gelişme, kalp sağlığı ve kemik erimesi (osteoporoz) riskini önlemek için de tüketilmeli.

Demir minerali, vücutta hemoglobin yapımında kullanıldığından, kemik iliğinde çok önemli bir düzenleyicidir ve kan hücreleri oluşumu için çok önemlidir. Tablet halinde olan demir formu, vücutta kullanılan demir formundan daha farklıdır. O yüzden Demir ihtiyacını tablet değil de doğal yollardan, yani pekmez veya kuru üzümle karşılanması çok daha sağlıklı olur. Siyah üzüm ve pekmezde bolca bulunan antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücutta kanser, kalp hastalıkları, inme gibi rahatsızlıklara yol açan serbest radikalleri; içeriğindeki maddelerle etkisiz hale getiren bir vitamin deposudur.

Önemli Enerji Kaynağı
Pekmez, çocuklar ve sporcular için gerekli olan enerjiyi hızla sağlayan bir besindir. Çocuklara pekmez tüketmek nedense zordur bunu da pekmezli tatlılar hazırlanarak, çikolata yerine pekmez tüketme alışkanlığı kazandırılabilir. Yoğurt ya da sütün içerisine pekmez koyarak , hem süt tüketimi, hem de tatlı ihtiyacı daha doğal yollardan karşılanabilir. Meyve salatalarında, sos olarak pekmez kullanılarak pekmez tüketimi sağlanabilir. Pekmez tüketimi, çocukluk dönemi anemilerinden (kansızlık)korunmanın yollarından biridir.
Özellikle, kış aylarında çocuklara tahin-pekmez karışımı yedirilerek, hem pekmezin, hem de tahinin tüm faydalarından en yüksek seviyede yararlanmaları sağlanabilir.

Pekmezin Çocuk Sağlığına Faydaları ile Benzer Yazılar:

6 Şubat 2014 Saat : 12:02

Pekmezin Çocuk Sağlığına Faydaları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed