Piramitler Nasıl Yapılmıştır ve Özellikleri


  • Anasayfa
  • Piramitler Nasıl Yapılmıştır ve Özellikleri

Piramitler Nasıl Yapılmıştır ve Özellikleri

Piramitler nasıl inşaa edilmiştir?
Aslında Mısır Piramitlerinin gizemi hala çözülebilmiş değildir. Piramitlerdeki bazı odalarının içinde ne olduğu hala bilinmemekte. Araştırmacıların bir çoğu ya içinde kayboldu ya da aynı yerde dolaşıp durduktan sonra geri dönmüşler ama, içlerini görememişler. Piramit kimin adına yapılmışsa, onun bulunduğu odaya yılda iki kez güneş girdiği belirtilir.

Piramitler merdiven basamağı gibi sıra sıra inşa edilmiştir. Bu şekilde tamamlanınca kalan taşları yerlerine, tahta kütüklerle yapılan makineler ile yerleştirmişlerdir.

HERODOTOS, İÖ YAKLAŞIK 430.

Piramitler Nasıl Yapılmıştır ve Özellikleri 1

Mumyalarda rodyoaktif madde bulunduğu için mumyaları ilk bulan 12 kişi kanserden ölmüş.Bir ilginçlik var ki, Piramitlerin içerisinde ultra-sound, radar, sonar gibi cihazlar çalışmıyor. Piramitlerin içine kirletilmiş pis suyu, birkaç gün bıraktığınız da suyu arıtılmış olarak alıyorsunuz. Hatta Piramidin içerisine bırakılan süt birkaç gün taze kalabiliyor ve sonra bozulmadan yoğurt haline gelebiliyor.
Daha da ilginçi çöpe atılan yemek artıkları kokmadan bozulmadan kalıp piramit için de mumyalaşıyor. Bu da gösteriyor ki Mısır İmparatorluğunun matematik, fizik ve astronomi alanında ki gelişme seviyesini gösteriyor.

Piramitler Nasıl Yapılmıştır ve Özellikleri 2
Matematiksel olarak Piramitler:
Bir piramidin inşaatı binlerce işçi ile yirmi seneden uzun sürer. Piramitler, Devasa Taş bloklarıyla kat kat yükseldikçe, rampa yükseltilip, genişletilir ve uzatılmaktadır. Piramitlerden bazılarının dış yüzeyleri çıkıntısız, düz yapılardan oluşmaktadır.
Bu kralın Güneş tanrısı Ra ile buluşmabilmek için, güneş ışınlarının bir noktada yoğunlaştırması için düşünülmüş olabilir. Vadi ile cenaze tapınakları, kapalı ara bir yolla birbirine bağlanmaktadır.

İlk piramit, kralın mimarı olan İmhotep tarafından kral Zoser için yapılan Zoser piramididir. Piramit, 547.278 metrekarelik duvarla çevrili, duvarın içinde kalan alanın dış yüzeylerini ince işlemeler süslü yapılar oluşturmaktadır. İçleri ise, molozlarla doldurulmuştur.

Piramitler ile ilgili  ilginçlikler:
Keops piramidinin yüksekliğinin 1 milyarla çarpımı, güneşle dünyamız arasındaki mesafeyi yaklaşık (149.504.000 km) olarak veriyor. Piramit’in üstünden geçen meridyen, karaları ve denizleri 2 eşit parçaya bölüyor.

Taban çevresinin, yüksekliğinin 2 katına bölünmesi pi=3.14 sayısını veriyor. Hatta piramidin içinde dünyanın ağırlığı bile yazıyor. Bu da insanı ister istemez düşündürüyor. O dönemde bilim alanındaki bu gelişmeler, günümüz modern teknolojisiyle bile çözülebilmiş değil.

M.Ö 3000 ‘li yıllar da eski krallık döneminde yapıldığı tahmin edilen ve dünyadaki en büyük üç piramit olan Gize piramitleri, Keops, Kefren, Mikerinos Piramitleridir.Ve Firavun tarafından yaptırılmıştır.

Gize piramitlerini Mısır’da bulunan diğer piramitlerden ayıran en büyük özellik, içlerinde yazı bulunmaması ve nasıl yapıldıklarının hala gizemini korumasıdır. Piramitler Mısıra özgü yapılar da değildir. Piramitlerin gökyüzünü incelemek amaçlı yapıldığı da düşünülmektedir.

Piramitler Nasıl Yapılmıştır ve Özellikleri ile Benzer Yazılar:

2 Mart 2014 Saat : 9:21
  Genel

Piramitler Nasıl Yapılmıştır ve Özellikleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed