Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki Fark


Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki FarkPsikiyatrist ve Psikolog

İnsanlar genellikle ruhsal sorunlarla uğraşan insanları tanımlarken psikolog veya psikiyatristi aynı anlamda kullanmaktadır.Aslında ikisinin de aldıkları eğitim farklı olan, bu iki grubu birbirinden ayırmak gerekir. Tedavinin başarıyla sonuçlanması için bu iki noktaya dikkat etmek gereklidir.

Psikiyatrist;

Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 4 yıl ayriyeten psikiyatri ihtisası yapmış hekimlere denir.

Aldıkları eğitimle insanın hem genel hastalıkları konusunda bilgi sahibi oluyor hem de insanın ruhsal yapısını tanımlama ve gerektiğinde de tedavi etme yetkisine sahip bir branş ortaya çıkmaktadır. Hem hekim hem de ruh sağlığı uzmanı.

Psikolog;

Edebiyat fakültesinin psikoloji bölümünden mezun olan kişilerdir. Normalde psikiyatristler ile beraber çalışırak, hastalara gerekli olan testleri uygulayarak psikiyatristin tanı koyup tedavi etmesine yardımcı olurlar. Bazı özel eğitimlerden sonra psikoterapi de yaparlar.Bu işlev küçümsenmemeli, hatta çok faydalı olduğunu da inkar edilemez.
Psikologların tek başlarına tanı koyma, tedavi etme ve özellikle de ilaç yazma yetkileri yoktur. Bunu yaparlarsa hastaya faydadan çok zararları dokunur. Onun için müracaat ettiğiniz uzman bir psikiyatrist mi yoksa bir psikolog mu olduğunu araştırmalısınız. Mümkünse diplomasını görün. Güvendiğiniz bir hekimden referansla gidin.

Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki Fark ile Benzer Yazılar:

24 Mart 2014 Saat : 3:28
  Genel

Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki Fark Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed