Psikoterapi Nedir ve Kimlere Uygulanır?


Psikoterapi Nedir ve Kimlere Uygulanır

Psikoterapi, psikoloji bilimiyle alakalı bir kavramdır. Psikolojik sorunların çözümü için geliştirien tekniklerdir. Psikolojik sorunlar kendini, gerek duygusal , gerekse davranışsal anlamda bozukluk olarak göstermektedir.

Psikoterapi de, bireyde kendini gösteren psikolojik sorunların durumlarıyla ilgili tedavi sürecinde kullanılması gereken tekniklerdir. Psikoterapi teknikleri, sadece psikolojik rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmaz.

Bu teknikler kişinin ruh sağlığının korunmasını da hedefler. Psikolojik uygulamalarda, bireyde neden olan ruhsal sorunların nedeninin, sürekli etkileşim içinde bulunduğu sosyal çevre veya toplum olduğu da göz önüne alır. Bu yüzden psikoterapi, bireysel anlamda geliştirilen teknikleri, toplumsal manada da uygulamalar geliştirerek soruna çözüm olmaya çalışır.

Psikoterapi sözcüğünün kökeni ” Eski Yunanca”dır. Eski Yunancada psiko zihin ve ruh anlamına gelmekte. Diğer sözcük olan terapi ise, iyileştirme anlamına gelmektedir. Psikoterapi kavramının incelendiğinde, ruhsal ve zihinsel sorunları iyileştirdiği sonucu çıkarılır.

Bireylere göre farklılıklar gösteren psikoterapi uygulamaları, kişilerin yaşamakta olduğu sorunların nedenleri doğrultusun da yapılan uygulamalarla değerlendirilmelerde bulunulur. Yapılan birçok terapide, psikoterapiye ihtiyacı olan kişilerin, yaşamış olduğu ruhsal ve davranım bozukluklarının en başta sebeplerinden birinin, aile içinde yaşanan şiddetli geçimsizlik veya aile içi iletişim sorunu olduğu gözlemlenmiştir. Yine uygulanan bazı terapilerde, bireylerin yaşadığı sorunlara neden, evli çiftlerin birbirleriyle olan iletişim sıkıntıları görülmüştür. Ailelerde ve evli çiftlerde yaşanan geçimsizlikler, bireylerde çoğunun ruh sağlığının bozulmasına ya da davranış bozukluklarına neden olduğu tebpit edilmiştir.

Nası Uygulanır?

Psikoterapide öncelikle sorunun ne olduğu analiz edilir ve çözüm için farklı yöntemler aranır.Psikoloji uzmanı kişideki sorunun giderilmesi için yaşanan zaman da farklı teknikler kullanabileceği gibi tek bir teknik de kullanabilmektedir. Psikolojik rahatsızlık, çok önemli bir sorundur ve mutlaka bir psikoloji uzmanına müracaat edilerek hareket edilmelidir. Kişilerin bir uzmandan yardım almaları, hem kendileri hem de sosyal çevreleri için çok önemli bir durumdur.

Psikoterapi Nedir ve Kimlere Uygulanır? ile Benzer Yazılar:

18 Şubat 2014 Saat : 10:47

Psikoterapi Nedir ve Kimlere Uygulanır? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed