Su Saatini İlk İcat Eden Hz.Yusuf


Saati İlk İcat Eden Kim

Allah Teala bazı medeniyet harikalarını peygamberler eliyle insanlığa hediye etmiştir. Demirciler Hz. Davut (as), gemiciler Hz. Nuh (as), terziler Hz. İdris (as) ve saatçiler de Hz. Yusuf (as) ustabaşı kabul eder.

İslamî kaynaklarda Hz. Yusuf’un (as) güneş saati dışındaki saati keşfeden kişi olduğu belirtilmiştir. Zindanda kaldığı süre de ibadetlerini vaktinde yapabilmek için “zamanı ölçen” bir alet yaptığını bildirmişler.

İnsanoğlu, yaşamaya başladığı ilk günler de zamanı ölçmek için güneşten faydalanıyordu. En ilkel olanın dan en gelişmiş olanına kadar çeşitli güneş saatleri kullanıldı. Fakat Hz. Yusuf (as) zindan da kalana kadar güneş kullanılmadan vakti tayin eden bir alet bulunamamıştı. Hz. Âdem’den (as) beri tebliğ edilmiş emirlerde namaz, oruç gibi ibadetler, belirli vakit aralıkların da yapılmalıdır. İşte bu vakitler de, güneşin hareketine göre tespit edilmekteydi.

Su Saatini İlk İcat Eden Hz.Yusuf

Hz. Yusuf (as) zindan da güneşten mahrum bir mekânda kaldığı süre için de, vaktinde ibadet edebilmek için o güne kadar hiç kullanılmamış olan bir alet geliştirmiştir , bu da su saatiydi (bazılarına göre de kum saatiydi).

Arkeologlar, Mısır’daki bir Amon tapınağında yaptıkları kazıda, Firavun Amonhotep-III zamanından kalma, zamanı ölçebilen bir su saati bulmuşlardır.Firavun, MÖ 1408-1372 yılları arasında yaşamıştı.Firavun, meşhur Aton inancını Mısır’a sokan Amonhotep-IV (İkhnaton)’un babasıydı. Bu dönem, Hikoslardan sonra yaşanan dönemdir.

İlk Mısır’da bulunan su saatleri, dibinde delik olan bir kovanın yavaş yavaş boşalması ve dolmasıyla zamanı gösterir. Bu saatler, zamanın ölçülümüne yeni bir boyut getirmiştir. Güneş saatleri belirli bir zamanı , su saatleri ne kadar zaman geçtiğini de gösterebiliyordu. Su saatinin keşfi zaman ölçümünün gerçek başlangıcı sayılabilir.

Su Saatini İlk İcat Eden Hz.Yusuf ile Benzer Yazılar:

18 Şubat 2014 Saat : 10:03

Su Saatini İlk İcat Eden Hz.Yusuf Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed