Saatin Gelişim Evreleri


Saatin Gelişim EvreleriSaatin Kronolojisi

1675 yılında saat teknolojisinde büyük gelişmeler başladı. Bu sayede saatler artık birkaç saat değil, birkaç dakika şaşıyordu. Böyle olunca saatin kadranına dakikalar çizilip yelkovan (üstte uzun olan) eklendi.
1721 yılında George Graham’ın yaptığı sarkaçlı olan saat, günde sadece bir saniye şaşıyordu.
1761 yılında John Harrison’un yaptığı saat o kadar dakik çalışıyordu ki deniz yolculuklarındaki ölçümlerde kullanıldı. İngiliz hükümeti bu güzel başarıyı zamanın parası ile 10 milyon dolar ödül vererek ödüllendirdi.

1800 yılında da ilk cep kronometresi yapıldı. Bu sayede ilk kez cebe saniye girmiş oldu. Yine bu yıllarda bol mücevherli, değerlitaşlarla süslenmiş saatler yapılmaya başlandı.
1850 yılında Amerika’da ilk kez saat imalatı seri üretime geçildi.
1800’lü yılların sonuyla 1900’lüyılların ortasına kadar üretilen saatler Türkiye de yoğun olarak kullanıldı. İsviçre’de üretilen saatler pazar payını daha çok İstanbul’da buluyordu.
1952 yılında pilin icat edilmesiyle pil saatlere uyarlandı ve hiçbir mekanik saatte olmayan dakiklikte pilli saatler üretildi.
1968 yılında da elektronik dijital saatler ilk kez piyasaya girdi. İlk olarak elektronik saati Seiko firması üretti.
1969 yılında Amerika’da elektronik saatleri Pulsar markasıyla piyasaya sürdü.
1982 yılında Swatch firması ucuz pilli saat üretiminde başarı sağlayarak piyasayı canlandırdı. Bu yıl da Seiko firması ilk kez video kaydı yapan saati üretti.
Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle çok uzun yıllar pil değiştirmeden çalışan, 2100 yılına kadar takvim günlerini ayarlı, güneş enerjisi ile çalışan, 11.100 metre derinlikte bile su almayan, internete bağlanabilen, digital fotoğraf ve video kaydeden, müzik ve ses kaydeden, tansiyon ve kalori ölçen, pusulalı, derinlik, yükseklik, sıcaklık, basınç ölçen ve hatta konuşan çeşitli özellikte saatler mevcuttur.

Saatin Gelişim Evreleri ile Benzer Yazılar:

2 Nisan 2014 Saat : 4:49

Saatin Gelişim Evreleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed