Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı ?


Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı

Saçımızın istediğimiz gibi olmasını istiyorsak, saçımıza da istediği gibi bakım yapmalıyız.

– Saçın güzel olması için önemli olan saçın öncelikle temiz olması şart. Kullandığınız şampuanın etkisini ve genel saç hijyeninizi artırmak için saç fırçalarınızı sık sık sabun ve sıcak suyla temizleyin.

– Şampuanla yıkamadan önce saçınızı kir ve tozdan arındırmak için saçınızı fırçalayın ki şampuanınız daha etkili olsun.

– Saçınıza krem işlemi uygularken, kullanacağınız saç kreminin herhangi bir bakım özelliği yoksa saç derisine temas etmeyecek biçimde sadece uç kısımlara uygulayın ve bol suyla durulayın.

– Saç derisinin asit seviyesi cilt seviyesinden daha fazladır. Bazik özellikli sabun saç için tavsiye edilmez. Çünkü saç tellerinin kurumasına ve canlı hücrelerin tellerden ayrılmasına neden olur.

– Şampuanın köpürme oranı, içeriğindeki köpürtücü maddelere ve kullanılan suyun sıcaklığına göre değişir. Eğer saç çok kirliyse şampuan o kadar az köpürür. Su sert ve kireçliyse, o oranda fazla şampuan kullanmak gerekir. Şampuanın çok fazla köpürmesi, çok fazla temizlediği anlamına gelmez.

Saç Bakımı İçin:

Saçınız düzse, muhtemelen yağlı saçtan yana şikayetçisinizdir. Bunu önlemek için günlük derin temizleyici şampuan kullanıp, haftada bir yağ birikimini önlemek için temizleyici jel kullanın.

Saçınız kıvırcıksa, büyük ihtimalle kuruluk probleminiz var, nemlendirici şampuan ve krem kullanın. Yıkadıktan sonra saçınızı bir havluyla kurulayıp, 4-5 damla silikon bazlı parlaklık verici serum uygulayın (saçınızın kalınlığına göre miktarı ayarlarsınız). Saçınızı elinizle açın ve kendi kendine kurumasını tercih edin.

Saçınız dalgalıysa, parlaklık artırıcı şampuan ve krem kullanın. İyi çalkalayın. Geniş dişli tarakla saçlarınızın uçlarını açıp uçlardan köklere kadar silikon bazlı parlaklık verici sprey uygulayın. Ucuna bigo takılmış bir fönle kurutun.

Boyalı, permalı saçların özellikle yazın bakıma ihtiyacı vardır. Kullanacağınız ürünlerin güneş korumalı olmasına dikkat edin. Saçınıza nem verecek bakım maskeleri uygulayarak besleyin; saçınızdaki kuruluğu ve yıpranmayı önleyecek ve canlı, parlak bir görünüm katacaktır. Denize giriyorsanız saçınızı deniz tuzu ve klordan tamamen arındırmak için iyice durulayın.

Boya İşlemi İçin:

– Kötü sürprizlerle karşılaşmamak için ya da yeni bir ürünü ilk kez kullanacaksanız; boyayı önce bir tutam saçınıza uygulayın.Ona göre gerekeni yaparsınız.

– Saç diplerinize dudak besleyicisi sürün! Çünkü cildinizle saçınız arasında kalan bu bölgede oluşan mumumsu besleyici, boyanın cildinize yayılmasını önler.

– Saçınızı boyandıktan sonra sağa sola dağılmış boyayı temizlemek için boyanın bir kısmını saklayın. Boya bulaşan bölgeye taze boyayı sürdükten sonra bölgeyi ılık suyla yıkayın.

– Saçınıza ışıltı bir parlaklık kazandırmak için boyalı saçlar için hazırlanmış şampuanlardan tercih edin. Yeniden yapılandırıcı ve enerji verici serumlarla da düzenli olarak kür yapmayı unutmayın.

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı ? ile Benzer Yazılar:

10 Şubat 2014 Saat : 2:39

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed