Saç Dökülmesi ve Tedavisi


Saç dökülmesi sık görülen herkesin ortak bir sağlık sorunudur. Yaşantımızın herhangi bir döneminde bu sorunu herkes yaşayabilir.

Araştırmalar, 20 yaşın üzerindeki her kadının, herhangi bir dönemde saç dökülmesi şikayetinden dolayı tıbbi yardım alması gerekebilir.

Son zamanlarda tıbbi küf olarak adlandırılan özel bir küfün, özellikle kadınlarda sıklıkla görülen (hormonal olmayan) saç dökülmeleri için etkili bir tedavi olduğu kanıtlanan güvenilir sonuçlar bulunmaktadır.

Saçın ana maddesi keratin’dir. Saçlarınızı beslemek, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız unutmamamnız gereken gerçek: Saçı sadece kökünden beslemek olduğudur. Saçlarınızı daha iyi beslemek için olaya en başta doğru ve dengeli bir beslenme ile başlamalısınız. Saç bakım ürünleri sadece saçın yıpranmış görüntüsünü sadece kısa süreli olarak iyi hale getirir. Saç bakım ürünleri ile saçınıza ancak bir dış bakım sağlamış olursunuz. Saçınız için faydalı olan besinler saça sadece kan yolu ile ulaşabilirler.Bu da ağız yolu ile alınan doğal besinler veya besin destekleri ile olur.

Saç dökülmesinin hormonal, metabolik, mikrobik gibi pek çok sebepleri vardır. Öncelikle saç dökülmesinin nedenini araştırmanız gerekir. Demir, çinko veya başka bir besin eksikliğinden mi kaynaklandığını öğrenmeniz tedavi sürecinin hızlı ve sağlıklı olmasını sağlar. Yanlış, dengesiz ve çok düşük kalorili diyetler de saçınızı dökülmesinin nedenlerindendir.
Saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinlerin aldığınız besinlerle sağlanacağını aklınızdan çıkarmayın ve tedaviyi bu yönde uygulayın.

Saç dökülmesi, kalsiyum, çinko, selenyum gibi minerallerin, p-aminobenzoik asit, keratin, sistin ve tiamin gibi besinleri içeren bazı hazır ürünler ağız yoluyla alımı halinde de tedaviye yardımcı olabileceğini unutmayın! Öncelikle doğru ve dengeli bir beslenme yapın, stresten, üzüntüden, uykusuzluktan uzak durun. Muhakkak bir uzman danışmanlığı alarak yukarıda belirtilen besin unsurlarını kullanın.

Saç kaybını artıran etkenler:

  • Sıkıntı, stres
  • Ateşli hastalıklar, enfeksiyonlar
  • Tiroid bozukluğu gibi hormonel ve metabolik hastalıklar (Tiroid bezi tembelliği)
  • Kansızlık
  • Mevsimsel dökülmeler dönemler
  • Hamilelik ve emzirme dönemleri
  • Beslenme bozukluğu, bilinçsiz ve sık tekrarlanan diyet rejimleri, alkol bağımlılığı
  • Kanser tedavileri için kullanılan ilaçlar
  • Zehirlenmeler
  • Radyasyona maruz kalmak

Saç Dökülmesi ve Tedavisi ile Benzer Yazılar:

23 Ocak 2014 Saat : 2:35

Saç Dökülmesi ve Tedavisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed