Sakal Dökülmesi ve Sebepleri


Sakal insan vücudunda bulunan en sağlam kıldır yani hiç dökülmeyen kıl yapısına sahiptir.Bazı insanların yaşı ilerledikçe saçı,kaşı ve vücut kılları dökülebilir fakat sakalda yaşla alakalı bir dökülme söz konusu olamaz.
Sakalın kaliteli olması genetik kodlarından kaynaklanır,sakalın kökü diğer kıl köklerinden daha kalındır.Sakalın dökülmemesinin sebebi kökün kaliteli olmasından değil köke zarar veren hormonlardan etkilenmemesidir.

Sakal dökülme sebepleri

-Saçkıran (allopecia areata) ;

Genel olarak saçkıran denilmektedir ama sakal kıranda diyebiliriz.Saç kıranın sebebi bilinememekte,vücutta sakalın köküne zarar veren madde oluştuğu (oto immun hastalık) için saç kıran oluştuğu düşünülmektedir.En belirgin ve bilinen özelliği sakallar kısa sürede içinde yuvarlak daireler şeklinde dökülür.Dökülen yerde hiç kıl kalmaz,yani birden dökülme olur.Tedavi olarak bölgesel kortizon enjeksiyonu,kortizonlu merhem ve cildi tahriş eden uygulamalar (sarımsak sürmek gibi) yapılır.Hiçbir şey yapılmasa da zamanla kendiliğinden çıkabilir.Sakallar çıktığında genellikle aynı eskisi gibi olur.

-Tik sonucunda dökülme (traksiyonel allopecia) ;

Bazı kişilerde sakalının belirli bölgesini çekiştirme tiki olur.Devamlı eliyle sakalı çeker.Bu çekmeden dolayı zaman içinde kök ölümüne sebep olur.Tedavisi için ilk önce tikten kurtulmalıdır.Ve terk edildikten sonra eksilen alana sakal ekimi yapılabilir.

-Sakal bölgesi yaralanmaları ;

Vücuttaki kıllı alanlarda olduğu gibi sakal bölgesinde de köke zarar verecek yaralanmalar sakal çıkmasını engelleyebilir.Bu yaralanma ergenlikten önce olursa hiç sakal çıkamaz ,ergenlik sonrasında olduğunda ise dökülür ve çıkmaz.

-Kök ölümü;

Yanık,kesilme,kimyasak madde yanığı gibi derin yaralanmalar sonunda oluşur.Bunun tek tedavisi ise sakal ekimidir. Sık görülen dökülmelerden birisi de lazerle dökülmedir,kişi lazerle sakal bölgesinde istenmeyen yerlerdeki sakalını lazerle yok ettirmek istediğinde, lazerin yanlış kullanılması sonucu lazer istenmeyen yerleri etkiler ve istenmeyen dökülmeler olabilir.Bu durumdada tek tedavi çözümü sakal ekimidir.

Sakal Dökülmesi ve Sebepleri ile Benzer Yazılar:

30 Ocak 2014 Saat : 3:24

Sakal Dökülmesi ve Sebepleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed