Sakız Nasıl ve Kim tarafından Bulundu


Sakız Nasıl ve Kim tarafından Bulundu

Sakız, her yaştan insan için her zaman en favori meşgalelerden biri olmuştur. Tarihin en eski şekerlerinden olan sakız, tüm dünyada her yıl yaklaşık 4 milyar adet satılmaktadır.

Tarih Öncesi :Arkeologlar ve tarihçiler, erkek ve kadınların ağaç reçinesini topaklar biçiminde bin yıldan fazladır sakız olarak çiğnediklerini bulmuşlardır. Ağaç reçinesinin tıbbi özellikleri olduğuna inanıyor ve onu çiğneyerek, dişlerini ovarak ağız temizliğini yapıyorlardı.

Bu reçineyi, ağız içinin ferahlaması ve tazelenmesi için kullanıyorlardı. Amerikan Kızılderilileri, ladin ağaçlarından dışarı çıkan sıvıdan yapılan bir tür reçineyi çiğnerlerdi. Bu ticari amaçla satılan ilk sakız üretiminin başlamasına sebep olmuştur.

Sakızın arkasındaki kişi John B. Curtis’ tir. 1848 yılında, ladin ağacı reçinesi üzerinde deneyler yaparak yapışkan, lastik gibi bir malzeme üretmiştir. Bu çiğnenebilen bir malzemeydi ve sakızın için ticari yolun açılması demekti. İki yıllık deneyler sonucunda ladin ağacı reçinesiyle, ilk büyük sakız üretim tesisi başlatmış oldu. Daha sonraki dönemlerde sakıza aroma ve daha yumuşak, ekstra lastik havası vermek için için de içine parafin ekledi. Sakız üretim tesisine “Curtis Sakız Fabrikası” ismi verildi.

Sakızın bugünkü özelliklere sahip olması için aradan 10 yıl kadar bir süre geçmesi gerekti. Bu özellik chicle adı verilenn Mezoamerikan ağaçlardan çıkan bir çeşit lateksle, Meksika’dan ihraç edilerek sağlandı. Tatlı materyaller üretme deneyleri yapan Fleer kardeşler yaptıkları buluşa ciklet adını verdi.

Çikletin çıkışı 20. yüzyılın başlarındadır, 1906 yılında Frank Fleer ilk çikleti icat etmiştir. Ancak, üretimdeki bazı kusurlar nedeniyle hiç satış yapamadı. Fleer’ in yanlışlık yaptığı tarifini mükemmelleştiren adam Walter Diemer oldu. 1928 yılında daha az yapışkan ve diğer sakız türlerine göre daha esnek bir sakız üretim yöntemi keşfetti ve günümüz çikletlerinin temelini atmış oldu.

Sakız Nasıl ve Kim tarafından Bulundu ile Benzer Yazılar:

19 Şubat 2014 Saat : 12:05

Sakız Nasıl ve Kim tarafından Bulundu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed