Sevgililer Günü Nedir ve Neden Kutlanıyor?


14 Şubat Sevgililer günü,  her yıl 14 Şubat’ta kutlanır. Sevgililer gününde yapılan en iyi hareket  sevdiğinize sevdiğinizi belli etmektir. Bunun en güzel yollarından biri de sevdiğinize  sevgililer günü mesajları yollamak,ona beğeneceği romantik hediyeler almak olabilir.

Sevgililer Günü Nedir ve Neden Kutlanıyor?

Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan, Valentine adındaki katolik bir din adamının adına ilan edilen bayram günüdür. O yüzden bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak anılır. Valentine kelimesinin, Batı medeniyetlerinde anlamı, hoşlanılan kişi veya sevgili anlamına gelmektedir. Günümüzde, sevgililerin birbirine sevgisini ifade etmek için hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak kutlanmaktadır. Bu sebeple hediye alımlarından dolayı piyasada satışlar artmaktadır.

Sevgililer Gününde Yapılanlar Nelerdir?

Sevgililer gününde yapılan en yaygın uygulama eşe veya sevgiliye gönderilen karttır. Bu kartların üzerine sevgi mesajları, aşk şiirleri,güzel sözler yazılır. Batı medeniyetlerinde ise, sevgilisi olmayan kişiler sevdiklerini, hoşlandıklarını ifade etmek için Sevgilim olur musun gibisinden yazan  imzasız kart yollar,alan kişide kimden geldiğini bulmaya çalışır. Sevgililer gününde hemen herkes sevgililerine veya eşlerine sevgilerini anlatan hediyeler verir. Bu hediyelerin başında çiçek ,kart ve çikolata gelir.  Kimi çiftler, bu güne özel, cinselliği ön plana çıkarıcı kıyafet ve iç çamaşırları alırlar.Tercih edilen renk, tutkuyu sembolize eden kırmızıdır.Ayrıca Sevgililer Günü evlenme tekliflerinin yapıldığı günlerden biridir.

Sevgililer Günü Nedir ve Neden Kutlanıyor? ile Benzer Yazılar:

24 Ocak 2014 Saat : 9:49
  Genel

Sevgililer Günü Nedir ve Neden Kutlanıyor? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed