Sıla-i Rahim, Dost, Akraba Ziyaretinin Fazileti


Sıla-i Rahim, Dost, Akraba Ziyaretinin FaziletiSıla-i Rahim;

Akraba ve yakınları ziyaret etmek, hal ve hatırlarını sorma, gönüllerini alma anlamında kullanılan bir İslam ahlâkı terimidir. Akrabalık, hısımlık gibi yakınlığı ifader ve akrabasına kavuşma anlamında kullanılabilir. İslam’ın en çok önem verdiği konulardan biri de ahlaki konulardır.

Ayet ve hadislerle sıla-i rahim emredilmiş ve bunu yapanların sevap kazanacağı bildirilmiştir. İslam dini insanlar arası ilişkilerde, özellikle yakınlardan başlayarak anne ve baba ve sırayla diğer akrabaların ziyaret edilip gözetilmesine fazla önem vermektedir.

Çoğumuz yakın akrabaları bilir ve tanırız fakat uzak akrabaları bilmeyiz. Bunun nedeni de sıla-i rahim yapılmamasından kaynaklanmaktadır.Sıla-i rahim akrabalar arasındaki ilişki ve bağı kuvvetlendirir. Bu kuvvette birlik ve beraberliğin oluşmasını sağlar.

Sıla-i Rahimle ilgili bazı ayetler:

“Akrabâlık haklarına riâyetsizlikten sakının. Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir.” (en-Nisâ, 1)

“Anaya, babaya, akrabâya iyi davranın” (en-Nisâ, 36)

“Onlar, Allâh’a söz verdikten sonra verdikleri sözü bozarlar, Allâh’ın gözetilmesini emrettiği kimselerle alâkayı keserler ve yeryüzünde bozgunculuk yaparlar. İşte onlar, lânete uğramışlardır; cehennem de onlar içindir.” (er-Ra’d, 25)

“Allah’tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının” (en-Nisâ, 4/I);

“Onlar, Allah’ın gözetilmesini emrettiği şeyi gözetirler.” (Ra’d/21)

“Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’tan ve akrabanın haklarına riayetsizlikten de sakının.” (Nisa, 1)

Sıla-i Rahimle ilgili rivayet edilen bazı hadisler:

“Selamla da olsa, dünyada sıla-i rahimde bulununuz.” Bihar, c. 74, s. 104
“Sıla-i Rahim için, bir yıl (sürse bile) yol yürü.” Bihar, c. 74, s. 103-105
“Üç kimse cennete giremez: Sürekli şarap içen kimse, sihre iman eden ve sıla-i rahimde bulunmayan kimse.” Bihar, c. 74, s.90
“Günahların en çirkini sıla-i rahimi terk etmek ve ana babaya eziyet etmektir.” Mizan’ul “Sıla-i rahimde bulunmak, ömrü uzatır ve fakirliği yok eder.”
“Sıla-i rahimde bulunmak şehirleri bayındır kılar ve her ne kadar ehli iyilerden olmasa da ömürleri uzatır.” “Herkim, can ve malıyla akrabasına doğru gidecek olursa, aziz ve celil olan Allah yüz şehidin sevabını inayet buyurur.”
“Sıla-i rahime doğru attığı her adıma karşılık, kendisine kırk bin iyilik yazılır, kırk bin kötülüğü silinir, makamı kırk bin derece yükseltilir, adeta yüz yıl sabır ve ihlâs ile Allah’a ibadet etmiş gibi olur.” “Şüphesiz cennette, sadece âdil imamın veya çok sıla-i rahimde bulunan kimsenin veya kadın ve çocukları hususunda çok sabreden kimsenin ulaşabileceği bir derece vardır.”

Sıla-i Rahim, Dost, Akraba Ziyaretinin Fazileti ile Benzer Yazılar:

2 Nisan 2014 Saat : 11:26

Sıla-i Rahim, Dost, Akraba Ziyaretinin Fazileti Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

topuk kaşıntısı Son Yazılar FriendFeed